Rada powiatu olsztyńskiego odniosła się do proponowanych korytarzy obwodnicy Olsztyna.
Trwa zażarta walka o przekonanie olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad, jak ma ostatecznie przebiegać obwodnica Olsztyna. Drogowcy mają swoje zdanie w tej sprawie. Wybrali korytarz zachodni.
Korytarz, który podzielił samorządy
Z takim rozwiązaniem nie zgadzają się władze Olsztyna, twierdzą, że taki przebieg jest niekorzystny z punktu widzenia miasta. Kolejny argument to, że zbyt będzie ingerował w przyrodę Lasu Miejskiego.
Za to z drugiej strony zadowolone są władze podolsztyńskich gmin.
Teraz do sprawy odniosła się rada powiatu olsztyńskiego. 20 głosami za, przy dwóch wstrzymujących się podjęła stanowisko w sprawie wyboru zachodniego korytarza obwodnicy Olsztyna i Dywit.
– Rada Powiatu w Olsztynie z akceptacją przyjęła decyzję Zespołu Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych (ZOPI) przy dyrektorze olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie wyboru do dalszych prac projektowych wariantów z zachodniego korytarza obwodnicy Olsztyna i Dywit – czytamy w nim. – Popieramy ten wybór i liczymy na dalsze sprawne i szybkie poprowadzenie kolejnego etapu prac, czyli Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego (STEŚ), które wyłoni wariant preferowany i dla którego zostanie złożony wniosek dla wydania decyzji środowiskowej.
Tym samym Rada Powiatu w Olsztynie przychyla się do stanowiska z dnia 14 marca 2022 r. wypracowanego przez władze Barczewa oraz Gietrzwałdu, Jonkowa, Purdy i Dywit w sprawie wariantów obwodnicy Olsztyna i Dywit przedstawionych w konsultacjach społecznych.
Rada wskazuje plusy
Co takiego przekonuje radnych powiatowych do tego korytarza?
– Wariant zachodni rekomendowany przez podolsztyńskie gminy oraz Powiatową Służbę Drogową w Olsztynie, która brała udział w konsultacjach dotyczących przebiegu północnej obwodnicy Olsztyna, wydaje się najkorzystniejszy społecznie i będzie odpowiednią zachętą do skorzystania z niej dla wszystkich kierowców – twierdzą w swoim stanowisku.