Poprzedniemu dziekanowi Wydziału Humanistycznego, którym był dr hab. Andrzej Szmyt, zarzucono plagiat. Obecnie stanowisko to piastuje prof. dr hab. Mariusz Rutkowski.
W listopadzie 2020 roku dr hab. Marek Wroński oskarżył ówczesnego dziekana Wydziału Humanistycznego UWM Andrzeja Szmyta o to, że do wniosku o uzyskanie tytułu profesora zwyczajnego dołączył książkę, która była autoplagiatem.
Według ustaleń Wrońskiego, Szmyt miał w książce profesorskiej zawrzeć obszerne fragmenty swojej habilitacji – część z nich była przepisana, a część parafrazowana.
Jak przyznała „Debata” autor w żaden sposób nie zasygnalizował, że tekst książki pochodzi z monografii habilitacyjnej. Co więcej, nie zwrócił na to uwagi żaden z recenzentów.
– 25 lutego złożyłem rezygnację z funkcjo dziekana Wydziału Humanistycznego. Powodem była ta cała sytuacja z moją książką. Uznałem, że nie wytrzymam tego zdrowotnie i psychicznie i postanowiłem złożyć rezygnację – przyznał Andrzej Szmyt (Debata).
UWM poinformował, że nowym dziekanem Wydziału Humanistycznego zostanie prof. dr hab. Mariusz Rutkowski, dyrektor Instytutu Językoznawstwa. Profesor odebrał nominację 29 marca.
Prof. Mariusz Rutkowski jest specjalistą z zakresu onomastyki i współczesnego dyskursu publicznego. Zajmuje się głównie teorią i funkcjonowaniem nazw własnych, jest autorem 6 książek i ponad 120 artykułów naukowych.
Do najważniejszych publikacji należą książki „Rozmowa urzędowa. Analiza konwersacyjno-dyskursywna” (Warszawa 2015), „Onomastyczna analiza dyskursu” (Kraków 2020) i „Nazwy własne w strukturze metafory i metonimii” (Olsztyn 2007) oraz „Słownik metafor i konotacji nazw własnych” (Olsztyn 2012).
Od 2019 r. pełni funkcję przewodniczącego Rady Naukowej Dyscypliny Językoznawstwa oraz dyrektora Instytutu Językoznawstwa na Wydziale Humanistycznym.