9 C
Olsztyn
piątek, 20 września, 2024

WNS unowocześnia ofertę kształcenia: powstanie kierunek politologia i stosunki międzynarodowe

Musisz przeczytać

Wydział Nauk Społecznych przygotował na rok akademicki 2023/24 dwie nowości w ofercie kształcenia – kierunki politologia i stosunki międzynarodowe oraz studia drugiego stopnia na kierunku analityka i zarządzanie publiczne.

Do tej pory na Wydziale Nauk Społecznych można było studiować politologię na studiach pierwszego i drugiego stopnia. Kadra naukowo-dydaktyczna, obserwując bieżące wydarzenia w Polsce i na świecie, uznała jednak, że niezbędne jest unowocześnienie oferty kształcenia. Efektem tych przemyśleń jest nowość, czyli politologia i stosunki międzynarodowe.

Z zamiarem utworzenia kierunku politologia i stosunki międzynarodowe nosiliśmy się już od dłuższego czasu. Spiritus movens jego powstania jest prof. dr hab. Arkadiusz Żukowski [dyrektor Instytutu Nauk Politycznych UWM – przyp. red.], któremu zależało na umiędzynarodowieniu kierunku politologia. Realizacji tego zadania podjął się dr hab. Waldemar Tomaszewski, prof. UWM nowy kierownik Katedry Nauk o Polityce i Nauk o bezpieczeństwie wraz z zespołem. Ponadto chcieliśmy znaleźć niszę, bo politologia znajduje się w ofertach kształcenia największych ośrodków naukowych w Polsce. My zaś jako największa uczelnia w północno-wschodniej Polsce proponujemy połączenie politologii i stosunków międzynarodowych, co wiąże się również z aktualizacją treści dydaktycznych – wyjaśnia dr Beata Adrjan, prodziekan ds. kształcenia Wydziału Nauk Społecznych.

Przedstawiciele Uniwersytetu zaznaczają, że program studiów był konsultowany zarówno z zewnętrznymi podmiotami, które współpracują z WNS, jak i ze środowiskiem społeczno-gospodarczym województwa warmińsko-mazurskiego. 

Jak podkreślają władze UWM, powstanie politologii i stosunków międzynarodowych nie będzie wiązało się z zatrudnieniem nowej kadry dydaktycznej. WNS dysponuje bowiem wystarczająco szerokim gronem specjalistów, którzy sprostają potrzebom programu studiów.

Zajęcia na tym kierunku będą prowadzili wykładowcy już zatrudnieni na naszym wydziale. Do dyspozycji mamy specjalistów nauk o polityce, stosunków międzynarodowych, pedagogów, socjologów, filozofów i zamierzamy czerpać z tych zasobów badawczo-dydaktycznych. Nie będzie zatem problemu, aby studentów tego kierunku nauczyć analizowania świata polityki w wymiarze krajowym i międzynarodowym oraz tzw. kompetencji miękkich, czyli twórczego myślenia, umiejętności składania wniosków, rozmawiania z mediami, o które wzbogacamy naszą ofertę programową – dodaje dr Beata Adrjan.

Limit miejsc ustaloni na 30. Przedmiotami, na które kandydaci na ten kierunek będą musieli zwrócić szczególną uwagę będą: język polski, historia, wiedza o społeczeństwie, geografia oraz język obcy.

Od trzech lat chętni do studiowania na UWM mogą korzystać z oferty kierunku analityka i zarządzanie publiczne, chociaż do tej pory dostępne były tylko studia licencjackie pierwszego stopnia. Jak zapowiadają władze UWM, to zmieni się wraz z przyszłym rokiem akademickim. Wtedy utworzone zostały studia magisterskie. Pierwsi absolwenci, którzy ukończą studia w czerwcu, będą mogli od razu kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia. To jest to jedyny taki kierunek w Polsce.

Więcej artykułów

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnie artykuły