Przygotowania do przebudowy Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego nabierają tempa! Ratusz ogłosił przetarg na wykonanie jednej z największych inwestycji w centrum miasta, której celem jest stworzenie atrakcji edukacyjnej i turystycznej na miarę XXI wieku.
Projekt opiewa na kwotę 30 mln zł i zakłada m.in. opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy Planetarium i Obserwatorium. W praktyce dotyczy to przeniesienia kas, przebudowy szatni i części pomieszczeń biurowych, a także modernizacji sali projekcyjnej, która zostanie wyposażona w nową aparaturę projekcyjną, ekran, nagłośnienie i fotele. W ramach projektu zostaną także zainstalowane multimedialne systemy oraz interaktywne eksponaty, a pomieszczenia biblioteki zostaną przekształcone w interaktywnie zaaranżowaną przestrzeń bazy kosmicznej.
Wykonawca zobowiązany jest do zrealizowania projektu w ciągu 70 miesięcy od dnia podpisania umowy, a etap I (opracowanie koncepcji i sporządzenie dokumentacji) ma zostać ukończony w ciągu 10 miesięcy od dnia podpisania umowy.
Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne zostało otwarte 19 lutego 1973 r. w pięćsetną rocznicę urodzin astronoma Mikołaja Kopernika. Obiekt został zaprojektowany przez Ludomira Gosławskiego, a jego centrum ozdobione jest mozaiką emaliowanych elementów wybitnego artysty Stefana Knappa. W pierwszych latach działalności Planetarium funkcjonowało pod nazwą Planetarium Lotów Kosmicznych i było wyposażone w analogowy projektor Raumflug-Planetarium produkcji Carl Zeiss Jena, który był używany aż do roku 2012.
Uroczyste otwarcie przebudowanego Planetarium i Obserwatorium będzie stanowić ważne wydarzenie nie tylko dla mieszkańców Olsztyna, ale także dla miłośników astronomii i nauk przyrodniczych z całego kraju. Zmodernizowane pomieszczenia i nowoczesne technologie pozwolą na przeniesienie zwiedzających w niezapomnianą podróż po kosmosie, a interaktywne eksponaty umożliwią poznanie tajemnic Wszechświata.
Inwestycja w przebudowę Planetarium i Obserwatorium to ważny krok w kierunku rozwoju turystyki w Olsztynie i stworzenia atrakcji na miarę XXI wieku. Projekt z pewnością przyciągnie do miasta turystów z całego kraju, a dostępność nowoczesnej infrastruktury będzie stanowić dodatkowy bodziec do rozwoju gospodarczego regionu.
Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko czekać na rozstrzygnięcie przetargu i rozpoczęcie prac, które pozwolą na stworzenie jednej z najnowocześniejszych atrakcji turystycznych w Polsce. Mamy nadzieję, że już niebawem będziemy mogli cieszyć się w pełni odnowionym Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym.