Półmetek został przekroczony – tak kolejarze mówią o postępach prac przy modernizacji stacji Olsztyn Główny. To duża, warta 400 mln zł inwestycja, która ma się zakończyć w przyszłym roku.
Na stacji zabudowano już ponad 17 km torów (z 28 km) oraz 78 rozjazdów (ze 116) wraz z urządzeniami sterowania ruchem kolejowym i siecią trakcyjną.
Niemal prawie na ukończeniu jest także peron czwarty. Podróżni już z niego korzystają. W przyszłym tygodniu planowane jest uruchomienie nowego peronu numer 3. To będzie się wiązało z zamknięciem peronu numer 1.
Windy i ruchome schody
Trwają też prace przy budowie nowej nastawni, postępuje również budowa tunelu, który połączy dworzec z olsztyńskim Zatorzem. Przejście o długości 140 metrów będzie szersze i wyższe niż dotychczasowe. Będzie miało windy i ruchome schody.
Kolejarze zapowiadają, że w dniach 3-23 września, ze względu na zamknięty wyjazd ze stacji Olsztyn Główny w kierunku Szczytna, na odcinkach Olsztyn-Ełk i Olsztyn-Szymany obowiązywać będzie autobusowa komunikacja zastępcza.
Spóźnione tramwaje
Gorzej wygląda sytuacja z budową nowej linii tramwajowej, która połączy Pieczewo ze Śródmieściem i dworcem PKP. To największa inwestycja komunikacyjna ostatnich lat. Pierwszy etap zakończył się połączeniem Jarot z centrum.
Umowa na budowę została podpisana w czerwcu 2021 roku, a ustalony termin zakończenia prac to 16 października 2023 roku. Jednak już dziś wiadomo, że nie wszystkie prace skończą się w tym terminie.
– Jedno jest pewne, w połowie października mają rozpocząć się testy tramwajowe. Na pewno jednak wykonawca nie dotrzyma terminów jeżeli chodzi o tzw. infrastrukturę towarzyszącą. Dotyczy to m.in. urządzenia skarp, ustawienia ekranów dźwiękochłonnych przy ul. Synów Pułku czy urządzenia chodników. Konieczna jest np. poprawa wykonanych już peronów – mówi jeden z ratuszowych urzędników związany z tramwajową inwestycją.
Co z halą Urania?
Bez problemów za to prowadzona jest przebudowa hali Urania. Niemal dwukrotnie większa widownia w głównej hali, poza tym sala rozgrzewkowa, gabinety odnowy, ścianka wspinaczkowa, kryte lodowisko i podziemny parking – to najważniejsze elementy powstającego obiektu. Poza tym hala będzie sprzyjać środowisku, bowiem będzie wykorzystywać fotowoltaiczne panele i gruntowe wymienniki ciepła.
– Praktycznie gotowa jest już bryła B, w której mieścić się będzie m.in. sztuczne lodowisko – informuje wykonawca inwestycji.
Po zakończeniu przebudowy olsztyński obiekt będzie jedną z najnowocześniejszych wielofunkcyjnych hal sportowo-widowiskowych w Polsce.