Home Region Śledztwo w sprawie oświadczenia majątkowego przewodniczącego Klubu Radnych PiS

Śledztwo w sprawie oświadczenia majątkowego przewodniczącego Klubu Radnych PiS

0
Łukasz Cegiełka /Materiały wyborcze
  • Prokuratura Rejonowa w Ełku prowadzi śledztwo dotyczące rzekomego podania nieprawdy w oświadczeniu majątkowym Łukasza Cegiełki, przewodniczącego Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Ełku za rok 2022.
  • Doniesienie w sprawie Cegiełki złożyło stowarzyszenie Aktywne Mazury, oskarżając go o zatajenie informacji o byciu członkiem rady nadzorczej Enea Pomiary i pełnomocnikiem PGE Dystrybucja.
  • Sprawa może wiązać się z naruszeniem art. 233 kodeksu karnego, który dotyczy składania fałszywych zeznań w postępowaniu urzędowym.
  • Łukasz Cegiełka nie udzielił odpowiedzi na pytania dotyczące sprawy, mimo prób kontaktu przez media.
  • Aktywne Mazury, stowarzyszenie zaangażowane w promowanie transparentności życia publicznego, wcześniej wnioskowało o wygaśnięcie mandatu Cegiełki z powodu podejrzeń o złamanie przepisów antykorupcyjnych.

Śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Rejonową w Ełku koncentruje się na zeznaniach majątkowych Łukasza Cegiełki za rok 2022. Cegiełka, będący przewodniczącym Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Ełku, znalazł się w centrum uwagi po złożeniu przez stowarzyszenie Aktywne Mazury z Wydmin doniesienia o rzekomym zatajeniu przez niego informacji o byciu członkiem rady nadzorczej Enea Pomiary oraz pełnomocnikiem PGE Dystrybucja. Stowarzyszenie twierdzi, że w swoim oświadczeniu majątkowym Cegiełka wpisał “nie dotyczy” w kontekście bycia członkiem rady nadzorczej, pomimo że faktycznie pełnił tę funkcję oraz nie wykazał swojej roli w PGE Dystrybucja.

Daniel Domoradzki, prezes Aktywnych Mazur, wskazał na brak jednoznaczności w oświadczeniu majątkowym Cegiełki, podkreślając, że podanie samej kwoty zarobków z Enea Pomiary (19,6 tys. zł) nie wyjaśnia, czy kontynuował on pracę w 2023 roku. Kwestie te mogą być związane z artykułem 233 kodeksu karnego, który penalizuje składanie fałszywych zeznań w postępowaniu urzędowym.

Próby uzyskania komentarza od Cegiełki przez media nie przyniosły rezultatu. Radny, mimo iż zgodził się na otrzymanie pytań drogą SMS-ową, nie odpowiedział na zapytania dotyczące zasadności doniesienia złożonego przez Aktywne Mazury, prawidłowości wypełnienia oświadczenia majątkowego oraz potencjalnego wpływu tej sprawy na jego start w nadchodzących wyborach samorządowych.

Aktywne Mazury, stowarzyszenie założone w 2021 roku, aktywnie działa na rzecz zwiększenia udziału mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego w życiu publicznym i kulturalnym. Skupiają się na działaniach edukacyjnych i monitorujących, mających na celu zwiększenie jawności i przejrzystości życia publicznego. Ich zaangażowanie w sprawy lokalne nie ogranicza się do tej jednej kwestii. W ubiegłym roku złożyli wniosek w Radzie Miasta Ełku o stwierdzenie wygaśnięcia mandatu Cegiełki z powodu podejrzeń o złamanie przepisów antykorupcyjnych. Zarzucali mu wykorzystywanie mienia komunalnego gminy do prowadzenia działalności gospodarczej.

Sprawa wygaśnięcia mandatu Cegiełki zakończyła się remisem głosów w Radzie Miasta. Pomimo postępowania, które nie wykazało naruszeń przez radnego, Aktywne Mazury nadal śledzą jego działania. Ich szczególne zainteresowanie wzbudziło zatrudnienie Cegiełki w spółce PGE Dystrybucja na stanowisku Dyrektora Rejonu Energetycznego Ełk, co miało miejsce w okresie jego mandatu radnego. Stowarzyszenie uzyskało informacje od mieszkańców Ełku, według których Cegiełka, jako dyrektor rejonu, podpisywał z nimi umowy oraz aneksy, posiadając do tego stosowne pełnomocnictwa.

Aktywne Mazury podjęły próby uzyskania pełnomocnictw od PGE Dystrybucja, jednak ich starania zostały zablokowane przez białostocki oddział spółki.

W związku z tym, złożyli skargę na bezczynność w udostępnieniu informacji publicznej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie.

Cała sytuacja rzuca cień na działalność Cegiełki jako radnego i wskazuje na potencjalne konflikty interesów. Choć radny nie odniósł się bezpośrednio do tych zarzutów, jego milczenie w obliczu publicznego zainteresowania sprawą oraz brak przejrzystości w kwestii pełnionych funkcji wywołują pytania o zgodność jego działań z obowiązującymi przepisami prawnymi i etyką publiczną. Przyszłość polityczna Cegiełki pozostaje niepewna, a rozwój sytuacji będzie ściśle monitorowany zarówno przez lokalne media, jak i społeczeństwo obywatelskie.

Źródło: Gazeta Wyborcza Olsztyn

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wpDiscuz
Exit mobile version