22 C
Olsztyn
piątek, 20 września, 2024

Sinice skutecznie zablokowały kąpiel na CRS Ukiel

Musisz przeczytać

Wypoczywający nad Jeziorem Ukiel mają prawdziwy problem. Od dłuższego czasu sinice uniemożliwiają kąpiel. 

Problemy zaczęły się już w drugiej połowie lipca. Olsztyński Sanepid zakazał kąpieli z powodu wysypu sinic. W praktyce oznacza to, że kąpieliska nr 2 i 3 przy plaży miejskiej oraz Słoneczna Polana zostały czasowo wyłączone z użytkowania. Tak będzie do momentu zniknięcia zagrożenia. Będzie to można stwierdzić dzięki bieżącemu monitoringowi jakości wody. Ośrodek Sportu i Rekreacji, administrator CRS Ukiel, podawał już kilka terminów ewentualnego zniesienia zakazu, co wiązało się z prowadzonymi badaniami. Ośrodek liczył, że będzie to możliwe m.in. w ostatni weekend. Tak jednak się nie stało. Sytuacji nie zmieniły poniedziałkowe badania wykonane 1 sierpnia. Kolejne badania mają zostać przeprowadzone 2 sierpnia. 

Takiego problemu nie ma ma Jeziorze Długim. To efekt wieloletnich prac związanych z oczyszczaniem tego akwenu przez naukowców z Kortowa.  – Prowadzimy nieustanny monitoring wód Jeziora Długiego i to, że tam nie ma sinic, a przejrzystość wody wynosi teraz ok. 5, nas nie dziwi. Zaobserwowaliśmy w nim obecność ramienic – glonów charakterystycznych dla wód czystych – zapewnia prof. Augustyniak-Tunowska, jedna z osób zaangażowana w projekt. 

 – Cieszy nas jeszcze to, że wokół Jeziora Długiego zgromadziła się, i to niemała, grupa zapaleńców z Magdą Modrzyńską na czele, którzy czuwają nad jego stanem. Dzięki ich aktywności do Budżetu Obywatelskiego Olsztyna weszło oczyszczanie jeziora z nadmiaru glonów jednego gatunku, które pochłaniają fosfor z wody. Trwająca od lat 80. XX w. rekultywacja Jeziora Długiego była opisywana w artykułach naukowych i prasowych. Zrobiło się o niej głośno w Polsce i za granicą. Wzorem Długiego są lub były oczyszczane jeziora: Domowe w Szczytnie, Wolsztyńskie w Wolsztynie, Klasztorne Górne w Strzelcach Krajeńskich i Łajs w pow. olsztyńskim oraz cztery jeziora w Kartuzach – dodaje prof. dr hab. inż. Jolanta Grochowska, prof. UWM, kierownik Katedry Inżynierii Ochrony Wód i Mikrobiologii Środowiskowej na Wydziale Geoinżynierii UWM

Więcej artykułów

1 KOMENTARZ

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Qwertyyuuiop
2 lat temu

Prawdziwy problem… nie to co inflacja czy wyprowadzanie kasy z budzetu panstwa….

Ostatnie artykuły