10 C
Olsztyn
środa, 3 lipca, 2024

Samorządy szykują się na sprzedaż węgla

Musisz przeczytać

Wcześniej chcą dowiedzieć od mieszkańców o skali zainteresowania. Robią to w różny sposób.  

Sejm uchwalił Ustawę o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe. Do zakupu preferencyjnego uprawnione są te gospodarstwa, którym przysługuje dodatek węglowy. Cena zakupu węgla na warunkach preferencyjnych w sortymencie groszek, orzech, miał wyniesie 2 tys. zł brutto. 

Zanim jednak nastąpi planowana sprzedaż, samorządy chcą dowiedzieć się, jaka jest skala zapotrzebowania. Informację wśród swoich mieszkańców zbiera m.in. Olsztyn. W tym przypadku wprowadzono m.in. ankiety. – Ankieta dystrybuowana w celu oszacowania wysokości zapotrzebowania olsztyńskich gospodarstw domowych na paliwo stałe w systemie zakupów preferencyjnych. Ankieta nie jest zamówieniem, zleceniem czy umową, nie stanowi także oferty – uprzedzał olsztyński ratusz. 

Władze Lidzbarka Warmińskiego zaznaczają, że w celu wprowadzenia możliwości zakupu, a w następstwie sprzedaży węgla na warunkach preferencyjnych, gmina musi dokonać „wstępnego ustalenia liczby gospodarstw domowych zainteresowanych preferencyjnym zakupem”W związku z powyższym w celu weryfikacji potrzeb naszych mieszkańców zachęcamy osoby, które  spełniają kryteria uprawniające do otrzymania dodatku węglowego, do składania wniosku o preferencyjny zakup paliwa stałego dla gospodarstwa domowego – informuje Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego.

Burmistrz zaznacza, że podjęte działania mają “charakter wyprzedzający”. Natomiast w władze Bartoszyc przypominają, że z założeniami ustawy, opał będzie sprzedawany w dwóch turach w ilości:

* I transza – 1, 5 tony węgla do 31.12.2022 r.,

* II transza – 1,5 tony węgla od 01.01.2023 r. do 30.04.2022 r.,

Więcej artykułów

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnie artykuły