- Olsztyńska gotycka katedra św. Jakuba będzie przedmiotem dużych inwestycji, w tym dokończenia remontu dachu i czyszczenia kryształowych sklepień.
- Prace mają rozpocząć się wkrótce po świętach Wielkanocnych, z założeniem zakończenia przed wakacjami.
- W ubiegłym roku rozpoczęto remont dachu i czyszczenie sklepień, jednak nie zakończono tych prac w całości z powodu ograniczeń finansowych.
- Na prace remontowe katedra otrzymała 3,5 mln zł dofinansowania z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
- Katedra św. Jakuba, zbudowana w XIV wieku, pełniła nie tylko funkcje sakralne, ale była też miejscem schronienia dla ludności; ze względu na swoją akustykę, latem organizowane są w niej koncerty organowe.
- Ostatnie czyszczenie i malowanie sklepień odbyło się w latach 60. XX wieku, co podkreśla znaczenie obecnych prac konserwatorskich.
Gotycka katedra św. Jakuba w Olsztynie, będąca jednym z najcenniejszych zabytków regionu Warmii, niedługo przejdzie przez kolejną fazę znaczących inwestycji. Te inwestycje obejmują dokończenie rozpoczętych w ubiegłym roku prac nad remontem dachu oraz czyszczenie kryształowych sklepień, które ostatni raz były poddawane takim pracom w latach 60. XX wieku. Ks. Artur Oględzki, proboszcz parafii katedralnej, poinformował, że wszystkie formalności związane z rozpoczęciem prac są już niemal dopięte i prace ruszą z pewnością przed wakacjami, tuż po świętach Wielkanocnych.
Przeprowadzenie remontu dachu było konieczne, gdyż uszkodzenia spowodowały przecieki, które zagrażały wnętrzu świątyni. Choć prace rozpoczęto w ubiegłym roku, nie udało się ich dokończyć z powodu braku środków finansowych. Dzięki wsparciu w wysokości 3,5 mln zł, pochodzącemu z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, parafia ma teraz możliwość kontynuowania i zakończenia tych niezbędnych prac.
Budowa katedry św. Jakuba datuje się na XIV wiek, a przez wieki była nie tylko miejscem kultu religijnego, ale także schronieniem dla mieszkańców miasta w trudnych czasach. Obiekt ten jest trzecim co do wielkości kościołem na Warmii i słynie z wyjątkowej akustyki, co sprawia, że latem jest miejscem organizacji koncertów organowych. Mimo że wiele oryginalnych elementów wyposażenia zostało zniszczonych w czasach Napoleona, to neogotyckie rzeźby, obrazy oraz ołtarz główny nadają wnętrzu katedry niepowtarzalny charakter.
Zródło: Radio Olsztyn