W pierwszym etapie rekrutacji na UWM zgłosiło się ponad 11 tys. chętnych. Wiadomo, jakie kierunki były najbardziej oblegane.
Jak informuje Łukasz Staniszewski, rzecznik Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, chęć studiowania wyraziło około 11,5 tys. osób. Natomiast przyjętych zostało około 4,1 tys.
– Ci, którzy nie dostali się na wybrany przez siebie kierunek, mają jeszcze szansę – 28 lipca Uniwersytet Warmińsko-Mazurski opublikuje wyniki naboru uzupełniającego, uwzględniając listy rezerwowe – przypomina Staniszewski.
Kilkanaście osób na jedno miejsce
Rekrutacja pokazała, jakie kierunki UWM cieszyły się największym wzięciem.
Na kierunek lekarski (Wydział Lekarski) było 2021 chętnych (13,5 osoby na miejsce), na weterynarię (Wydział Medycyny Weterynaryjnej) – 1030. Psychologia (Wydział Nauk Społecznych), na którą prowadzony był dopiero czwarty w historii nabór, także okazała się jednym z najczęściej wybieranych kierunków. Aplikowało na nią 805 osób (13,4 osoby na miejsce).
Trzecie miejsce wśród kierunków z największą liczbą kandydatów przypadających na jedno oferowane miejsce na UWM należy do filologii angielskiej (11,9 osoby na miejsce, Wydział Humanistyczny).
–Strzałem w dziesiątkę okazały się też nowe propozycje – fizjoterapia realizowana w Szkole Zdrowia Publicznego (382 kandydatów na 80 miejsc) oraz politologia i stosunki międzynarodowe na Wydziale Nauk Społecznych (57 kandydatów na 30 miejsc) – podkreśla Staniszewski.
Wśród kierunków z krótką historią na UWM uwagę zwraca także duże zainteresowanie produkcją muzyczną i realizacją dźwięków.
Pod względem liczby kandydatów przypadających na jedno miejsce kierunek ten znalazł się na 10 pozycji w zestawieniu, co dowodzi tego, że wprowadzanie nowych propozycji do oferty Uniwersytetu jest poprzedzone gruntowną analizą potrzeb społecznych.
Ranking kierunków
- kierunek lekarski,
- weterynaria,
- psychologia,
- prawo,
- kryminologia,
- fizjoterapia (kierunek debiutujący w ofercie UWM),
- filologia angielska,
- informatyka,
- ekonomia,
- zarządzanie.