26 C
Olsztyn
piątek, 21 czerwca, 2024

Radosław Król z PSL prawdopodobnym nowym wojewodą warmińsko-mazurskim

Musisz przeczytać

Olga Wolińśka
Olga Wolińśka
Dziennikarka z Olsztyna specjalizująca się w relacjonowaniu wydarzeń z regionu warmińsko-mazurskiego. Posiada bogate doświadczenie w pracy dla lokalnych i ogólnopolskich mediów. Dziennikarska pasja i zaangażowanie pozwalają jej na rzetelne i obiektywne relacjonowanie wydarzeń z Olsztyna i okolic.
  • Przez długi czas istniał spór między PO a PSL o stanowisko wojewody warmińsko-mazurskiego.
  • Spekulowano na temat kilku kandydatów, w tym Jarosława Słomy i Jana Harhaja z PO oraz Witolda Wróblewskiego, Radosława Króla i Piotra Żuchowskiego z PSL.
  • Najnowsze rozmowy wskazują, że Radosław Król z PSL jest głównym kandydatem na to stanowisko.
  • Wojewoda jest organem terenowym władzy rządowej, nadzorującym jednostki samorządu terytorialnego.

Od dłuższego czasu w mediach pojawiały się spekulacje dotyczące obsady urzędu wojewody warmińsko-mazurskiego, będącego przedmiotem sporu między Platformą Obywatelską (PO) a Polskim Stronnictwem Ludowym (PSL). Oba ugrupowania polityczne upierały się, że to one powinny mieć wpływ na obsadę tego prestiżowego stanowiska.

W centrum sporu znalazły się różne postaci polityczne, w tym Jarosław Słoma i Jan Harhaj z PO oraz Witold Wróblewski, Radosław Król i Piotr Żuchowski z PSL. W ciągu tych dyskusji, “giełda nazwisk” zaczęła nabierać tempa, przy czym najczęściej wymieniano Radosława Króla, wójta gminy Wydminy, który również pełni funkcję wiceprezesa PSL na Warmii i Mazurach oraz wiceprezesa Rady Naczelnej partii.

W najnowszych rozmowach Gazety Wyborczej z przedstawicielami obu partii, zarówno PO, jak i PSL, potwierdzono, że to właśnie Radosław Król ma największe szanse na zostanie wojewodą warmińsko-mazurskim. Jego nominacja wydaje się być pewna, a ogłoszenie oficjalnej decyzji może nastąpić już w najbliższy piątek.

Jego potencjalna nominacja na stanowisko wojewody jest znaczącym wydarzeniem w lokalnej polityce, pokazującym wpływ i znaczenie PSL w regionie. Ponadto, stanowisko to ma kluczowe znaczenie dla zarządzania i nadzoru nad działalnością jednostek samorządu terytorialnego w województwie.

Kim jest Radosław Król?

Radosław Król, absolwent Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na kierunku rybactwo śródlądowe, ukończył również podyplomowe studia pedagogiczne oraz studia z zakresu zarządzania przestrzenią i środowiskiem. Po studiach, w 2001 roku, rozpoczął pracę w PPH “TOREL” sp. z o.o. jako kierownik biura handlowego w Olsztynie. Od 2003 do 2010 roku prowadził własną działalność gospodarczą, równocześnie zajmując stanowisko managera półrocznego projektu w firmie “GOTO” Tobiasz Niemiro, gdzie wdrażał technologię produkcji australijskiej ryby barramundi.

Od 2004 do 2006 roku Król był pełnomocnikiem Fundacji Rozwoju w Warszawie Oddział Olsztyn. W latach 2006-2007 pełnił funkcję dyrektora biura Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Stronnictwa Ludowego. W 2007 roku, w ramach projektu “Wschód Biznesu”, pracował jako trener-doradca w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. W latach 2007-2008 był członkiem zespołu realizującego projekt pilotażowy z Sektorowego Programu Operacyjnego “Rybołówstwo i Przetwórstwo Ryb 2004–2006” pt. “Optymalizacja produkcji materiału zarybieniowego karpiowatych ryb reofilnych w warunkach kontrolowanych”. Równocześnie, w tych samych latach, był koordynatorem regionalnym projektu “Stworzenie sieci konsultantów rolnośrodowiskowych” finansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Od 2008 roku Król jest członkiem Podkomitetu Monitorującego Program Operacyjny “Kapitał Ludzki – komponent regionalny województwa warmińsko-mazurskiego”. W latach 2008-2010 pracował jako dyrektor biura Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. W 2009 roku został powołany przez marszałka województwa warmińsko-mazurskiego na członka Regionalnej Grupy Sterującej Ewaluacją oraz na członka zespołu do opracowania celów i priorytetów polityki rozwoju rybactwa śródlądowego.

W 2010 roku, po wygranych wyborach samorządowych, Król objął stanowisko wójta gminy Wydminy, uzyskując reelekcję w latach 2014 i 2018. Od stycznia 2011 roku jest członkiem zespołu realizującego projekt “Innowacje w akwakulturze ryb”, ze szczególnym uwzględnieniem biotechniki rozrodu ryb w ramach PO Ryby 2007–2013. Od czerwca 2011 roku jest członkiem Rady Naukowej Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie, reprezentując Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jest aktywnym członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego, pełniąc funkcje na szczeblu lokalnym i wojewódzkim.

Wśród jego osiągnięć szkolnych i edukacyjnych należy wymienić ukończenie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Olsztynie o profilu hotelarskim (1990–1995), studia na kierunku Rybactwo Śródlądowe na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim (1996–2001), a także studia podyplomowe z pedagogiki i zarządzania przestrzenią i środowiskiem na tym samym uniwersytecie.

Król angażuje się również w działalność społeczną i samorządową, będąc członkiem różnych organizacji i fundacji, takich jak Rada Naukowa Instytutu Rybactwa Śródlądowego, Wojewódzkie Forum Młodych Ludowców na Warmii i Mazurach, Stowarzyszenie “Ryb-Eko”, Towarzystwo Inicjatyw Społecznych “Nowy Świat”, Rada Społeczna Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. prof. Stanisława Popowskiego w Olsztynie oraz Ochotnicza Straż Pożarna RP w Wydminach. Za swoje działania otrzymał liczne odznaczenia i wyróżnienia, w tym Brązową i Złotą Odznakę Zasłużony dla Pożarnictwa oraz Medal św. Brunona od Kurii w Ełku.

Źródło: Gazeta Wyborcza Olsztyn

Więcej artykułów

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnie artykuły