16 C
Olsztyn
sobota, 21 września, 2024

“Poznaj Polskę” z ministrem Czarnkiem niewypałem w Olsztynie

Musisz przeczytać

Miało być masowe zwiedzanie patriotycznych miejsc. Tak zakładał projekt “Poznaj Polskę” Ministerstwa Edukacji i Nauki. W Olsztynie wypadł fatalnie. 

“Poznaj Polskę” to program Ministerstwa Edukacji i Nauki skierowany do szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jego celem jest odbudowanie więzi po pandemii przy okazji wycieczek krajoznawczych. Wycieczki zostały podzielone na cztery grupy tematyczne: śladami polskiego państwa podziemnego, śladami kard. Stefana Wyszyńskiego, kultura i dziedzictwo narodowe oraz największe osiągnięcia polskiej nauki.

Szkoły mogły się ubiegać o pokrycie maksymalnie 80 proc. kosztów całej wycieczki (do 15 tys. zł). 

Okazuje się, że w przypadku Olsztyna program ten zakończył się klapą. Sprawą zainteresował się radny PiS Radosław Nojman. – Ile wycieczek szkolnych zostało zorganizowanych w ramach ministerialnego programu „Poznaj Polskę” w roku szkolnym 2021/2022 oraz do jakich miejsc? – radny zapytał w ratusz. 

W Olsztynie program wypadł fatalnie

Radny PiS raczej nie takiej informacji spodziewał się o realizacji flagowego programu rządowego resortu. Okazało się, że w Olsztynie, podobnie, jak w innych miastach, zakończył się on klapą. W ciągu ostatniego całego roku szkolnego z takiej możliwości skorzystało zaledwie 9 szkół na kilkadziesiąt wszystkich placówek, które zorganizowały dziewięć wycieczek. Z tym gronie było sześć podstawówek, reszta to szkoły średnie. Gdzie jeździli uczniowie z tych placówek. – Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Muzeum Łazienki Królewskie, 1. Centrum Pieniądza NBP – to tylko niektóre miejsca, które uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 odwiedzili w Warszawie. 

– Zespół Bazyliki Archikatedralnej Wniebowzięcia NMP, Muzeum Ikon, Odział Muzeum Podlaskiego – to dwa z sześciu miejsc, które w Białymstoku odwiedzili licealiści z I LO w Olsztynie.

To nie koniec problemów z programem “Poznaj Polskę”. – W 2022 r. przedsięwzięcie „Poznaj Polskę” zostało uruchomione jako edycja jesienna. Chęć udziału wyraziło 8 olsztyńskich szkół. Wnioski nie zostały zrealizowane z powodu wyczerpania środków finansowych na realizację ww. przedsięwzięcia – informuje ratusz.

Kolejne błędy

Olsztyńscy nauczyciele wytykają błędy tego programu. Pierwsza sprawa, to fakt, że były tak skomplikowane, że pieniądze skończyły się, zanim samorządy  zdążyły złożyć wnioski. Okazuje się, że podział środków odbywał się na zasadzie “kto pierwszy ten lepszy”. Kolejna sprawa to papierologia. – Procedura składania wniosków to trzyczęściowa drabina, która wygląda następująco: nauczyciel zgłasza dyrektorowi chęć wyjazdu na wycieczkę, dyrektor składa stosowny wniosek do organu prowadzącego i dopiero organ wnioskuje do Ministerstwa Edukacji i Nauki o dotację – mówi jeden z olsztyńskich nauczycieli. 

Przypomnijmy, że w pierwszej edycji pojawiło się wiele błędów merytorycznych. Można było się dowiedzieć np., że Włocławek leży w woj. warmińsko-mazurskim, Kanał Elbląski jest w Elblągu, we Fromborku mamy zamek biskupów warmińskich. 

Więcej artykułów

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnie artykuły