Od poniedziałku szpital miejski w Olsztynie wznawia porody rodzinne. O czym musi pamiętać przyszły tata, żeby móc uczestniczyć w narodzinach dziecka?
Coraz więcej szpitali w Polsce wznawia porody rodzinne. Przez kilka miesięcy nie było to możliwe z powodu epidemii koronawirusa. Od 8 czerwca w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie przyszłe mamy również nie będą musiały rodzić w samotności.
Olsztyński szpital przygotował kilka wymogów. Koniecznie będą między innymi maseczki ochronne, rękawiczki i fartuch. Przyszły tata lub inna osoba, która uczestniczy mamie podczas narodzin dziecka, będzie mógł przebywać na sali porodowej do dwóch godzin po zakończeniu porodu.
Wszystkie kryteria, jakie musi spełnić osoba towarzysząca podczas porodu:
- osoba towarzysząca wypełnia ankietę epidemiologiczną po przybyciu do szpitala,
- zgody na uczestnictwo osoby towarzyszącej w porodzie udziela koordynator kliniki lub osoba przez niego wyznaczona,
- przez cały czas pobytu w szpitalu osoba towarzysząca musi nosić maskę, rękawiczki i fartuch,
- obecność osoby towarzyszącej jest możliwa wyłącznie w obrębie sali porodowej, od momentu rozpoczęcia porodu do 2 godzin po jego zakończeniu,
- osoba towarzysząca nie może opuszczać wyznaczonej sali bez zgody personelu szpitala,
- osoby pozostające w kwarantannie lub w trakcie izolacji nie mogą uczestniczyć w porodzie i wchodzić na teren szpitala.
Olsztyński szpital miejski przypomina też, że w placówce są jedynie indywidualne sale porodowe z własnym węzłem sanitarnym. Od 22 maja, na podobnych zasadach, porody rodzinne są również możliwe w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie.