21 C
Olsztyn
piątek, 28 czerwca, 2024

Pod Olsztynem inwestują w nietypowe wiaty przystankowe. Z ładowarkami komórek

Musisz przeczytać

Jacek Wiśnowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego, podpisał umowę na zakup i montaż 13 wiat przystankowych dla pasażerów komunikacji miejskie.

Zadanie będzie realizowane w ramach programu „Rozwój mobilności i transportu publicznego Gminy Miejskiej Lidzbark Warmiński – etap II”.

Przystanki będą wyposażone w oświetlenie typu led, podświetlaną kasetę z nazwą przystanku, podświetlane tablice z rozkładem jazdy, ławki z gniazdem USB lub ładowarką indukcyjną do ładowania smartfonów, stojaki na rowery i śmietniki. Wszystko będzie zasilane dzięki panelom fotowoltaicznym oraz magazynom energii.

Wartość umowy wynosi 444.522,00 zł – 85 proc. kwoty to pozyskane dofinansowanie ze środków unijnych.

-Zbliża się jesień, dlatego prace przy montażu ruszą niezwłocznie po załatwieniu niezbędnych formalności. Mają zakończyć się jeszcze w tym roku – zapowiada burmistrz WIśniowski.

Przypomnijmy, że Lidzbark Warmiński ma pierwszą w kraju komunikację publiczną opartą całkowicie na zeroemisyjnych autobusach.

Pierwsza w historii Lidzbarka Warmińskiego komunikacja miejska została uruchomiona w 2021 roku. Tworzyły ją dwa zeroemisyjne elektryczne autobusy, jednak popularność bezpłatnych przewozów przewyższała możliwości małego taboru.

Dla poprawy komunikacji Lidzbark Warmiński wykorzystał dodatkowe pojazdy, z tradycyjnym napędem spalinowym. Jednak celem było stworzenie zeroemisyjnej komunikacji publicznej, dlatego władze miasta złożyły wniosek na dofinansowanie zakupu kolejnych elektryków.

Przed kilkoma dniami przyjechały dwa nowe autobusy, których zakup w ponad 80 proc. dofinansowany był ze środków unijnych. Są to pojazdy wyposażone, m.in. w ekrany z informacjami dla podróżnych. Za kilka dni, po załatwieniu formalności, wyjadą na ulice Lidzbarka Warmińskiego.

Tym samym komunikacja miejska w Lidzbarku Warmińskim stanie się pierwszą w Polsce opartą na zeroemisyjnych pojazdach. Energia do ładowania pojazdów pozyskiwana jest w dużej mierze z odnawialnych źródeł.

Więcej artykułów

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnie artykuły