7 C
Olsztyn
niedziela, 29 września, 2024

Plany budowy elektrowni z atomem pod Olsztynem. Pierwsze decyzje zapadły

Musisz przeczytać

Władze Lidzbarka Warmińskiego stawiają na alternatywne źródła energii. Zainteresowane są atomem.

Koncepcję opracuje międzynarodowe polsko-czesko-ukraińskie konsorcjum. W przyszłości mały reaktor jądrowy miałby zasilać w energię elektryczną całe miasto.

Podpisałem list intencyjny w sprawie opracowania projektu badawczego systemu energetycznego w oparciu o tak zwany mały atom. Chodzi o technologię SMR, czyli małych modułowych reaktorów atomowych poinformował Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego. 

o Międzynarodowe konsorcjum Cesta Synergoatom, które działa we współpracy z wieloma międzynarodowymi ośrodkami badawczymi, jest na etapie projektowania systemu energetycznego w oparciu o małe reaktory.

To projekt badawczy, który jest na etapie opracowywania koncepcji oraz badań i będzie wdrażany za 10-15 lat – dodaje burmistrz Wiśniowski. 

Jego zdaniem energetyka odnawialna będzie przyszłością rozwoju gospodarczego.

– Ważne, żeby zapoczątkować pewną ideologię i pewne działania – twierdzi burmistrz Wiśniowski. – Zapotrzebowanie na energię elektryczną rośnie, a wciąż większość produkcji pochodzi z elektrowni węglowych. Stosowanie odnawialnych źródeł energii nie pokryje w 100 proc. rosnących potrzeb. Być może za kilkanaście lat lidzbarczanie będą mieli tani prąd, tanie ogrzewanie i tanie paliwo, a to wszystko bez negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Alternatywne źródła energii stają się coraz bardziej popularne. Dominują farmy fotowoltaiczne.

Inwestorem jednej z nich jest duńska spółka Better Energy. To lider w wytwarzaniu zielonej energii oraz jeden z najszybciej rozwijających się producentów energii odnawialnej w Europie Północnej.

Powstała w 2012 r. w Danii spółka rozwija, finansuje, buduje i obsługuje duże farmy fotowoltaiczne oraz sprzedaje energię odnawialną, którą wytwarza.

Spółka uruchomiła swoją kolejną farmę. Powstała ona pobliżu wsi Wietrzychowo pod Nidzicą. Zajmuje co najmniej ponad 100 ha powierzchni, koszt jej budowy to ok. 320 mln zł. Instalacja może zapewnić energię dla 40 tys. gospodarstw domowych. 

Więcej artykułów

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnie artykuły