Na spotkaniu zespołu parlamentarnego z Warmii i Mazur głos zabrał prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. Opowiedział o pomyśle przekształcenia terenów na wschodzie miasta przy jeziorze Track w Park Przemysłowy. Parlamentarzyści wsparli jego pomysł.
Niedawno radni opozycji krytykowali władze miasta za to, że w Olsztynie nie przybywa, a wręcz ubywa mieszkańców. Jednym z czynników, który ma na to wpływ ma być niedostatek dużych firm, w których można by było znaleźć pracę.
Władze miasta mają pomysł, jak można by temu przeciwdziałać. Postanowiły stworzyć Park Przemysłowy, który miałby być zlokalizowany we wschodniej części miasta i rozciągać się od obecnego toru motocrossowego przy ul. Lubelskiej aż do Tracka.
– Nasz projekt, złożony do konkursu w ramach rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, jest niezwykle ważnym przedsięwzięciem, stanowiąc dla Olsztyna ogromny impuls rozwojowy – mówi prezydent Piotr Grzymowicz. – Parlamentarzystom dziękuję za ich głos i liczę na dalszą aktywność w tej sprawie.
Miasto planuje wybudować wiadukt na Tracku, który byłby połączony z ulicą przy ZGOK-u, tym samym nie tylko przedsiębiorcy z tej części miasta, ale również mieszkańcy szeroko pojętego Zatorza zyskaliby trzeci dojazd przez tory. W dodatku władze miasta mają nadzieję, że nieopodal będzie przebiegać północna obwodnica, co z pewnością uatrakcyjniłoby tereny inwestycyjne.
Park Przemysłowy ma sprawić, że w mieście wzrosłoby zatrudnienie oraz wpływy z podatków.
„Ponownie wzywamy Rząd RP do podjęcia natychmiastowych kroków w celu zatrzymania pogłębiania rażących i nieracjonalnych różnic między regionami. Apelujemy do Rządu RP o sprawiedliwe, konstruktywne i prorozwojowe traktowanie stolicy województwa warmińsko-mazurskiego. Oczekujemy podjęcia działań wspierających rozwój gospodarczy Olsztyna i całego regionu” – przedstawili swoje stanowisko obecni na spotkaniu opozycyjni parlamentarzyści z Warmii i Mazur.
Przewidywana wartość inwestycji związanych z Olsztyńskim Parkiem Przemysłowym to 250 mln złotych, a udział własny samorządu to pięć mln złotych.
Park Przemysłowy ma mieć powierzchnię ponad 176 ha, w tym blisko 98 ha jest już zagospodarowane infrastrukturą przemysłową. Do zagospodarowania pozostało 65,71 ha. Miasto stara się o sfinansowanie modernizacji i budowy układu drogowego ul. Lubelskiej i innych dróg na obszarze Olsztyńskiego Parku Przemysłowego wraz z infrastrukturą techniczną drogową, elektroenergetyczną, oświetleniem, wodno-kanalizacyjną oraz deszczową.
64 proc. powierzchni terenów przemysłowych objętych projektem znajduje się w obszarze Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, natomiast 37 proc. to własność Skarbu Państwa.
Projekt, o ile miasto otrzyma na niego pieniądze, będzie realizowany w formule projektuj i buduj. Przewidywany termin zakończenia inwestycji to 31 grudnia 2026 roku.