22 C
Olsztyn
piątek, 20 września, 2024

Opóźnienie z budową węzła Olsztyn-Śródmieście

Musisz przeczytać

Wykonawca musiał wydłużyć termin realizacji inwestycji, z uwagi na wstrzymanie realizacji robót. Jest aneks do umowy. 

Teren kończący ulicę 1 Maja przy przejściu podziemnym na Zatorze i nowo utworzonym peronie kolejowym Olsztyn Śródmieście do niedawna był bardzo zaniedbany. Ale w ostatnich tygodniach wykonawca rozebrał ponad 50 znajdujących się tam garaży i budynków gospodarczych. Ponadto wykonał też kanalizację deszczową, dzięki czemu podczas ulewnych opadów piwnice okolicznych budynków nie będą już zalewane.

Obecnie trwa zagospodarowanie terenu i budowa dojść pieszych i dojazdów do przystanku PKP, wraz z siedmioma miejscami krótkoterminowego postoju dla samochodów. Wykonawca zrobił już podbudowę i ułożył krawężniki, do zrobienia pozostała jeszcze nawierzchnia. Ponadto posadowione zostały słupy oświetleniowe i 175 koszy gabionowych, w których zostały zasadzone krzewy. Trwają wykańczanie pawilonu pamięci, który upamiętni istniejący kiedyś tutaj cmentarz ewangelicki. Nad przebiegiem prac od początku czuwali archeolodzy, ponieważ założony w XIX wieku cmentarz ewangelicki został zlikwidowany tylko formalnie i powierzchniowo.

Umowa ma zostać zrealizowana do końca listopada. Aneks z wykonawcą nie zakłada zwiększania finansowania na to zadanie. 

W związku z poczynionymi uzgodnieniami z parafią, zainteresowanymi stowarzyszeniami i wojewódzkim konserwatorem zabytków oraz w świetle dokumentów Evangelisches Zentralarchiv w Berlinie ratusz zlecił profesjonalnemu grafikowi przygotowanie układu typograficznego na podstawie uzyskanych materiałów archiwalnych. Zakres opracowania obejmował sporządzenie listy pochówków – przeredagowanie personaliów prawie 1,3 tys. osób. Z tego grona wybrano około 60 nazwisk “zasłużonych”. Nie mogli z tym pogodzić się radni opozycji. – Dziś każdy kamień, na którym siedział kiedyś Niemiec, szlifujemy. Niemcy dla mnie byli zbrodniarzami i złodziejami, którzy ograbili Polaków – grzmiała Elżbieta Wirska, prawicowa radna.

Jarosław Babalski, radny PiS. Zwrócił uwagę, że wśród osób, która mają być upamiętnione, znalazł się m.in. Oskar Belian. Był burmistrzem Olsztyna od 1877 roku, a w latach 1903-1908 nadburmistrzem. Urodził się w 1832 r. w podolsztyńskim Tracku. Pochowany został w 1918 r. To za jego rządów miasto wyposażono w gazociąg, wodociąg, kanalizację i elektryczność. Belian zwalczał też jednak Kościół katolicki i polskość, działając w organizacji Hakata. – Doskonale wiemy, jak bardzo doświadczona była społeczność polska w okresie międzywojennym – mówił na sesji, na której omawiana była sprawa. – Aktywny działacz nacjonalistycznej organizacji Hakata ma być upamiętniony – to ja jestem zdziwiony.

Więcej artykułów

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnie artykuły