Street art oznacza dziedzinę sztuki, która obejmuje dzieła tworzone w przestrzeni publicznej. Nie posiada on ściśle określonych reguł działania ani struktur. Do street artu można zaliczyć wszystkie przejawy sztuki ulicznej takie jak murale, plakaty, szablony.
Krótka historia murali
Prawdopodobnie początki murali sięgają czasów prehistorycznych i znaleźć je można w jaskiniach na przykład w Jaskini Chauveta we Francji. W czasach starożytnych były one szczególnie popularne w starożytnym Rzymie. Nazwa oznacza dekoracyjne malarstwo ścienne, które zdobi budynki. Początkowo miały one wartość wyłącznie estetyczną, z czasem jednak zaczęto je wykorzystywać również do celów reklamowych.
Murale powstają po to, aby nieść konkretne przesłanie. W zależności od tego kto je maluje, gdzie maluje oraz czym się inspiruje ma wpływ na postrzeganie danego dzieła. Są one również wyrazem ogólnospołecznych nastrojów, które są wywołane jakimiś ważnymi wydarzeniami. Mogą się odnosić do wartości uniwersalnych.
Dzięki swojemu umiejscowieniu murale docierają do szerokiego grona odbiorców. Najczęściej już z daleka przyciągają swoimi kolorami, ekspresją i co najważniejsze zaskakują swoją obecnością, ponieważ na większość z nich natrafiamy przypadkowo.
Zainteresowanie muralami coraz większe
Obecnie można zaobserwować wzrost zainteresowania tym rodzajem sztuki. Potrafi ona zamienić szare budynki w nowoczesne i kolorowe. Zyskują one jako ważny element przestrzeni miejskiej. Coraz częściej przyciągają również turystów, którzy korzystają z tej ciekawej alternatywy na zwiedzanie mniej znanych zakątków poszczególnych miast, jednocześnie przebywając na świeżym powietrzu.
W Olsztynie przybywa murali
W ostatnich latach również na ulicach Olsztyna zaczęło przybywać murali. Zdobią one zarówno ulice w centrum miasta jak na przykład „Atlantyda Północy”, jak również dalsze dzielnice jak choćby Track, Nagórki czy Dajtki. Swoimi barwami pomagają rozjaśnić nawet najbardziej pochmurny dzień.