16 C
Olsztyn
wtorek, 2 lipca, 2024

Nowy program in vitro w Olsztynie: miasto i województwo wspierają niepłodne pary!

Musisz przeczytać

Władze Olsztyna uruchamiają program in vitro. Do udziału w nim zachęca również samorząd województwa. 

Program skierowany jest do par, w których wiek kobiety wynosi 20-42 lat, zamieszkujących na terenie Olsztyna, u których stwierdzono niepłodność kobiety i/lub mężczyzny i wyczerpały się inne możliwości jej leczenia. Planuje się, że w okresie realizacji Programem objętych zostanie 66 par, czyli rocznie 33 pary. 

Realizacja tego programu zaczęła się od grudniowej uchwały rady miasta, która wskazała kwotę do jego sfinansowania. Chodzi o 200 tys. zł. rocznie. Samorząd Olsztyna uzyskał pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji do procedury leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro.

To warunek konieczny, by olsztyńskie pary mogły otrzymać dofinansowanie od miasta. Jednocześnie w przesłanej opinii Prezes Agencji Technologii Medycznych i Taryfikacji zawarł uwagi dotyczące poszczególnych elementów programu, które zostały uwzględnione i do niego wprowadzone. Założone efekty to uzyskanie ciąży u co najmniej 17 par zakwalifikowanych do leczenia w ramach programu w całym okresie jego funkcjonowania. To także narodziny około 17 dzieci na skutek leczenia w ramach programu. By ten mógł ruszyć ostatnią formalnością jest przyjęcie przez radnych projektu uchwały w tej sprawie. Dokument jest gotowy i będzie głosowany na marcowej sesji rady miasta. 

Ze swojej strony do korzystana z takiej możliwości zachęca samorząd województwa. Zarząd województwa podjął uchwałę rozstrzygającą konkurs ofert na realizatora „Programu polityki zdrowotnej dla mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego w zakresie wsparcia diagnostyki i leczenia niepłodności z wyłączeniem metod medycznie wspomaganej reprodukcji” w 2023 roku.

Celem Programu jest zwiększenie dostępności do diagnostyki i leczenia niepłodności, określenie przyczyn niepłodności, zwiększenie skuteczności leczenia niepłodności par objętych Programem oraz obniżenie kosztów leczenia poprzez dofinansowanie świadczeń diagnostycznych i leczenia niepłodności – czytamy w uchwale. 

W wyniku postępowania konkursowego realizatorem Programu została Fundacja Naprocentrum – Poradnia Zdrowia Prokreacyjnego Naprocentrum w Gdańsku.

Więcej artykułów

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnie artykuły