23 C
Olsztyn
piątek, 20 września, 2024

Nowe zagospodarowanie budynku w centrum Olsztyna. W tle wyprowadzka wydziału UWM

Musisz przeczytać

Wydział Sztuki UWM przygotowuje się do zagospodarowania budynku przy ul. Szrajbera 11, dzielonym dotąd z Wydziałem Nauk Społecznych, który przenosi się do nowej siedziby w Kortowie.

Jak informuje Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Wydziału Sztuki przejmuje dwa piętra przy ul. Szrajbera 11, na których do tej pory pracowały kierunki prowadzone przez Wydział Nauk Społecznych – socjologia i politologia.

– W budynku przy ul. Szrajbera mieściły się dwa wydziały: WS i WNS. Po opuszczeniu pomieszczeń przez WNS powstała przestrzeń do zagospodarowania. Naturalnym kierunkiem było przekazanie w użytkowanie tych pomieszczeń Wydziałowi Sztuki, który zyskuje nową przestrzeń do rozwoju. Wierzę, że dodatkowe metry kwadratowe zostaną dobrze wykorzystane przez wydział – mówi Bogusław Stec, kanclerz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Przedstawiciele UWM dodaje, że zapotrzebowanie na nową przestrzeń ma również Instytut Muzyki, który prowadzi obecnie dwa kierunki: edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej oraz cieszący się popularnością nowo otwarty kierunek produkcja muzyczna i realizacja dźwięku.

– Pomimo że produkcja muzyczna i realizacja dźwięku została otwarta dopiero rok temu, to w ostatnim naborze było trzech kandydatów na jedno miejsce. Jest to dziesiąty pod względem popularności kierunek na naszej uczelni, a w przyszłości planujemy uruchomić także studia magisterskie. Trzeba więc będzie zapewnić odpowiednią przestrzeń – powiedział prof. Benedykt Błoński, dziekan Wydziału Sztuki.

Kolejnym planem jest stworzenie Uniwersyteckiego Centrum Sztuki, w ramach którego funkcjonowałby Wydział Sztuki (Instytut Sztuk Pięknych i Instytut Muzyki), a także Ośrodek Inicjatyw Artystycznych.

To jednak nie koniec zmian.

– W planach jest zagospodarowanie skweru, który znajduje się za budynkiem przy ul. Szrajbera. Wydział Sztuki chce tam utworzyć Akademicki Ogród Artystyczny z wykonanymi tam z materiałów naturalnych, niekonwencjonalnymi instrumentami muzycznymi  pobudzającymi  wyobraźnię i gotowość słuchowo-poznawczą dziecka – zapowiadają władze UWM. – Mogłyby się tam odbywać m.in. plenery, muzyczne gry dydaktyczne, różnego rodzaju spotkania, koncerty, pokazy.

Więcej artykułów

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnie artykuły