19 C
Olsztyn
niedziela, 23 czerwca, 2024

Niebezpieczeństwo dla rzeki Pasłęki: poseł Michał Wypij wzywa do działania

Musisz przeczytać

Olga Wolińśka
Olga Wolińśka
Dziennikarka z Olsztyna specjalizująca się w relacjonowaniu wydarzeń z regionu warmińsko-mazurskiego. Posiada bogate doświadczenie w pracy dla lokalnych i ogólnopolskich mediów. Dziennikarska pasja i zaangażowanie pozwalają jej na rzetelne i obiektywne relacjonowanie wydarzeń z Olsztyna i okolic.

Zanieczyszczenie rzeki Pasłęki w okolicach Łęgut to nie nowość. Strażnicy Społecznej Straży Rybackiej przy Polskim Związku Wędkarskim w Olsztynie kilkanaście razy w ciągu ostatnich lat zauważyli niepokojące dopływy zanieczyszczeń do tej rzeki, która jest objęta szczególną ochroną przyrody (Obszar Natura 2000 oraz rezerwat przyrody Ostoja bobrów).

Powodem zanieczyszczenia rzeki jest rozlewanie tzw. pofermentu, pozostałości poprodukcyjnej z okolicznej biogazowni, na okoliczne pola. Niestety, służby państwowe, powołane do ochrony środowiska, dotychczas nie były w stanie skutecznie zapobiegać temu zjawisku. Wędkarze, przyrodnicy oraz miłośnicy rzeki zwracają uwagę na fakt, że jakość wód w Pasłęce oraz w pobliskich jeziorach (Łęguty i Isąg) znacząco się pogarsza, co potwierdza również ubiegłoroczna przyducha ryb.

W obliczu tej sytuacji, wędkarze i miłośnicy rzeki Pasłęki zwrócili się o pomoc do posła Michała Wypija. Ten, korzystając z Ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, wystąpił z dwoma interwencjami poselskimi. Jedna z nich skierowana jest do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Olsztynie, druga do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Celem obu interwencji jest sprawdzenie dotychczasowych działań obu instytucji w sprawie zanieczyszczenia rzeki Pasłęki.

Poseł Michał Wypij oraz przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Pasłęki “Passaria” oraz PZW Okręg Olsztyn zwrócili uwagę na fakt, że służby państwowe, które są odpowiedzialne za ochronę środowiska naturalnego, dotychczas nie były w stanie skutecznie zapobiegać zanieczyszczeniu rzeki Pasłęki. Jest to o tyle niepokojące, że rzeka ta jest objęta szczególną ochroną przyrody, a więc powinna być szczególnie dbana i chroniona.

Nie możemy dopuścić by zaniedbania organów państwa doprowadziły do powtórki z katastrofy na Odrze. – mówił poseł Wypij.

W obliczu tej sytuacji, poseł Michał Wypij oraz przedstawiciele wymienionych wyżej organizacji postanowili wystąpić z interwencjami poselskimi, których celem jest sprawdzenie dotychczasowych działań Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Olsztynie oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w sprawie ochrony rzeki Pasłęki.

Należy mieć nadzieję, że dzięki tym interwencjom uda się w końcu znaleźć rozwiązanie problemu zanieczyszczenia rzeki Pasłęki i zapewnić jej odpowiednią ochronę. Warto również pamiętać, że ochrona rzeki Pasłęki to nie tylko kwestia estetyczna, ale również ważny element ochrony środowiska naturalnego, które jest niezbędne dla zachowania równowagi ekologicznej i zdrowia ludzi. Dlatego też należy podjąć wszelkie działania, aby zapobiec dalszemu zanieczyszczaniu tej rzeki i zadbać o jej odpowiednią ochronę.

Więcej artykułów

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnie artykuły