Pracę doktorską obroniła Weronika Wojnach. To reżyserka filmu “Sprawa Gottlieba czyli Plebiscyt 1920”.
Weronika Wojnach w latach 1997-99 studiowała na Wydziale Wiedzy o Teatrze na Akademii Teatralnej w Warszawie. Od roku 2004 współpracuje z firmą MTL Maxfilm jako producent wykonawczy. Pracuje też jako fotograf. W 2007 roku uzyskała dyplom Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi. Prywatnie to córka scenarzystów: Ilony Łepkowskiej i Andrzeja Wojnacha.
Weronika Wojnach nakręciła film dokumentalny o Mazurach. Jego tytuł to “Sprawa Gottlieba czyli Plebiscyt 1920”.
Jest poświęcony Plebiscytowi na Warmii, Mazurach i Powiślu w roku 1920. Głównym wątkiem narracyjnym jest sprawa politycznego morderstwa działacza mazurskiego Gottlieba Linki, który wraz z delegacją Mazurów i we współpracy z polskimi służbami dyplomatycznymi pojechał do Paryża na kongres pokojowy, żeby przekonywać do odwołania Plebiscytu i przyznania Warmii i Mazur Polsce.
Powstał w koprodukcji z Warmińsko-Mazurskim Funduszem Filmowym. Prezentowany był na 3.
Film prezentowany był na 3. konkursie WMFF.
–Z historycznego punktu widzenia to bardzo ważny film, przypominający postać bohaterskiego działacza plebiscytowego, jego odwagę i determinację w walce o uczciwe przeprowadzenie głosowania – stwierdzili krytycy filmowi.
– Warto, a nawet trzeba przypominać o takich bohaterach, w czasach kiedy byle kibol czy narodowiec nazywa się polskim patriotą – dodaje oceniająca projekt filmu Magda Łazarkiewicz jedna z trojga ekspertów 3.Konkursu WMFF.
Autorka filmu dokumentalnego Weronika Wojnach (reżyser i operator filmu) obroniła właśnie na Wydziale Operatorskim łódzkiej „filmówki” doktorat na temat: “Poszukiwanie obrazu bohatera – wizualne środki filmowe w biograficznym dokumencie historycznym na podstawie własnego filmu”.