Ostatni autobus z Olsztyna marki Renault Berliet pojechał na złom. Przez dwie dekady pojazd stał przy Pałacu Kultury w Warszawie i służył jako foodtrack. Teraz jego części prawdopodobnie zostaną wykorzystane w innym autobusie.
Historia tych autobusów sięga 1 maja 1973 roku, kiedy to Olsztyńskie Zakłady Opon Samochodowych przekazały ówczesnemu MPK Olsztyn autobus Jelcz Berliet PR100.
Jak czytamy na facebookowej stronie “Muzeum Komunikacji Miejskiej w Olsztynie – historia i teraźniejszość”, po ulicach stolicy Warmii i Mazur autobusy te jeździły do 1980 roku. Po 12 latach od wycofania jelczańskiego “berlieta” z olsztyńskich dróg ówczesne Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Olsztynie (teraz MPK Olsztyn) zakupiło z francuskiego miasta Saint-Jean-de-Braye cztery sztuki Renault Berliet PR100MI.
Z Olsztyna do Warszawy
Wyróżniały się one biało-pomarańczowym malowaniem oraz układem drzwi 2-2-0. W porównaniu do pierwszego olsztyńskiego “berlieta” posiadały nowszy silnik Berliet MIP 06.20.30. Ostatni z zakupionych w 1992 roku Renault wycofano w 2001 roku.
Jeden z olsztyńskich “berlietów” trafił w prywatne ręce i można było go spotkać w Warszawie. Początkowo autobus stał przy placu Defilad, później przy Muzeum Kolejnictwa (teraz Stacja Muzeum) przy ulicy Towarowej. Autobus z Olsztyna był również wykorzystywany jako foodtrack przy Pałacu Kultury i Nauki. Autobus był też bohaterem wielu pamiątkowych zdjęć. Aż nagle przyszedł koronawirus i zmusił właściciela do zrezygnowania z prowadzenia swojej działalności.
Pojazd trafił na parking Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie i wystawiono go na sprzedaż. Chętnych jednak nie było. Koszty remontu byłyby zbyt wielkie, bo blacharka i kratownica są w tragicznym stanie.
Autobus Renault Berliet pojechał właśnie na złom. Jednak ta historia – jak informuje Muzeum – ma szczęśliwe zakończenie. Pojazd trafił w dobre ręce, a jego części zostaną wykorzystane w innym warszawskim autobusie.
Szkoda, że ten zabytek nie został w Olsztynie…
Błagam, jaki znowu “track”!