Wojewoda zapowiedział, że nasz region przygotowany jest na przyjęcie kolejnych osób, natomiast przebywający w Olsztynie. Błażej Poboży z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zaapelował do Ukraińców o przyjazd do mniejszych miast.
W ciągu dwóch tygodni – od ataku Rosji na Ukrainę – do Polski przybyło ponad 1,5 mln uchodźców. Przyjechali głównie do wielkich miasta, jak Warszawa, Kraków czy Wrocław.
W Olsztynie na obecną chwilę przebywa ponad 230 osób, jednak liczba ta może być dużo wyższa, z uwagi na to, że część z nich została zakwaterowana w mieszkaniach prywatnych.
Błażej Poboży, podsekretarz stanu MSWiA, zaznaczył, że wg jego informacji na Warmii i Mazurach jest 1743 uchodźców. Zaapelował o to, aby poinformować Ukraińców o tym, by szukali pomocy także poza dużymi miastami.
– My chcemy pokazać, że w całej Polsce, w mniejszych miastach, znajduje się bardzo dobra baza, zorganizowana w sposób profesjonalny i spontaniczny, oddolny ruch. Warmia i Mazury to jeden z lepszych kierunków destynacji, bo mieszkający tu ludzie mają dobre serca – podkreślił Poboży.
Wojewoda Artur Chojecki podkreślił, że na bieżąco kontaktuje się z samorządami, instytucjami i organizacjami pozarządowymi, aby w razie potrzeby przeznaczyć jeszcze więcej miejsc na wsparcie uchodźców.
– Baza została nam użyczona przez podmioty prywatne, hotele, ale także przez instytucje państwowe, publiczne oraz samorządy, organizacje kościelne. Dzięki temu możemy zapewnić jak najlepszą opiekę uchodźcom – dodaje wojewoda.
Dodał także, że cieszy go postawa mieszkańców Warmii i Mazur, którzy chętnie pomagają Ukraińcom.
Błażej Poboży zauważył, że uchodźcy już od 24 lutego (od chwili, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę) mogą liczyć na pomoc państwa i korzystać z systemu ochrony zdrowia.
– W sposób systemowy zostanie to rozwiązane i uregulowane w oparciu o ustawę, która jest procedowana w parlamencie. Wczoraj prace zakończył Senat. Myślę, że na początku przyszłego tygodnia pan prezydent złoży pod nią podpis – wyjaśnił podsekretarz stanu.
Dodał, że uchodźcy, poprzez nadanie im numerów PESEL, będą objęci świadczeniami medycznymi i ubezpieczeniami społecznymi.
Poboży stwierdził, że już teraz wszyscy pacjenci, w tym ci z chorobami onkologicznymi, otrzymują pomoc.