16 C
Olsztyn
niedziela, 23 czerwca, 2024

Grawitometr – nowa atrakcja w olsztyńskim planetarium świętuje rok Kopernika

Musisz przeczytać

Olga Wolińśka
Olga Wolińśka
Dziennikarka z Olsztyna specjalizująca się w relacjonowaniu wydarzeń z regionu warmińsko-mazurskiego. Posiada bogate doświadczenie w pracy dla lokalnych i ogólnopolskich mediów. Dziennikarska pasja i zaangażowanie pozwalają jej na rzetelne i obiektywne relacjonowanie wydarzeń z Olsztyna i okolic.
  • Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne zakończyło Rok Mikołaja Kopernika.
  • Nowa atrakcja, grawitometr, została zaprezentowana podczas obchodów.
  • Grawitometr służy do pomiaru wysokości skoku na różnych planetach układu Słonecznego.
  • Urządzenie zostało wykonane przez uczniów z Zespołu Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych.
  • Grawitometr bazuje na wadze magazynowej, mikrokontrolerze, minikomputerze z Windows i oprogramowaniu do wizualizacji wyników.
  • Maksymalna waga użytkownika to 100 kg, pomimo że urządzenie wytrzymuje do 500 kg.
  • Dodatkowe atrakcje obejmowały film „Jak budowano za czasów Mikołaja Kopernika” i prezentację systemu projekcyjnego “Sky Explorer”.

Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, uznane centrum edukacji astronomicznej, uświetniło zakończenie Roku Mikołaja Kopernika, upamiętniając dorobek tego wybitnego astronoma i byłego mieszkańca Olsztyna, przez prezentację innowacyjnego urządzenia – grawitometru. To wydarzenie stanowiło kulminacyjny punkt miejskich obchodów urodzin Kopernika.

Grawitometr, będący nową atrakcją Planetarium, jest urządzeniem służącym do mierzenia wysokości skoku w warunkach grawitacyjnych różnych planet Układu Słonecznego. Jego wprowadzenie ma na celu nie tylko edukację, ale również dostarczenie interaktywnej zabawy zwiedzającym. Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, podkreślił, że grawitometr jest dziełem olsztyńskich uczniów, a szczególnie grupy z Zespołu Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych, co świadczy o zaangażowaniu młodego pokolenia w rozwój naukowy i technologiczny.

Technologicznie, grawitometr zbudowany jest na bazie wagi magazynowej, która została wyposażona w mikrokontroler z autorskim programem. Dodatkowo wykorzystuje minikomputer z systemem Windows, który odpowiada za wizualizację danych na ekranie telewizora. Dzięki temu urządzenie może precyzyjnie wskazać najlepszy moment do wykonania skoku i natychmiastowo wyświetlić wynik. Mimo że urządzenie może wytrzymać obciążenie do 500 kg, ze względu na siłę udaru podczas skoku, zalecana maksymalna waga użytkownika to 100 kg.

W trakcie wydarzenia zaprezentowano również inne atrakcje, w tym film edukacyjny przygotowany przez Zespół Szkół Budowlanych, zatytułowany „Jak budowano za czasów Mikołaja Kopernika”. Film ten rzuca światło na techniki i metody budowlane stosowane w czasach słynnego astronoma. Ponadto, zwiedzający mieli okazję zobaczyć możliwości nowego systemu projekcyjnego „Sky Explorer”, który oferuje zaawansowane technologicznie doświadczenia astronomiczne.

Więcej artykułów

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnie artykuły