26 C
Olsztyn
sobota, 22 czerwca, 2024

Etap końcowy budowy Centaurusa w Olsztynie: co jeszcze pozostało do zrobienia?

Musisz przeczytać

Olga Wolińśka
Olga Wolińśka
Dziennikarka z Olsztyna specjalizująca się w relacjonowaniu wydarzeń z regionu warmińsko-mazurskiego. Posiada bogate doświadczenie w pracy dla lokalnych i ogólnopolskich mediów. Dziennikarska pasja i zaangażowanie pozwalają jej na rzetelne i obiektywne relacjonowanie wydarzeń z Olsztyna i okolic.
  • Straż pożarna zaakceptowała bryłę C największego gmachu w Olsztynie – Centaurusa, zbliżając tym samym obiekt do uzyskania pozwolenia na użytkowanie.
  • Wcześniejsze akceptacje dotyczyły brył A i B; jednak uwagi strażaków opóźniły przeprowadzki właścicieli.
  • Obecne wyzwania to uzyskanie odbiorów od powiatowego inspektora nadzoru budowlanego (PINB).
  • W przypadku bryły B istniały problemy z projektowymi rozwiązaniami balustrad szklanych.
  • Deweloper jeszcze nie złożył wniosku o dopuszczenie bryły C do użytkowania po pozytywnej kontroli strażaków.
  • Inwestycja napotyka na problemy mimo sprawnego postępu w częściach hotelowej i biurowej.
  • Jedna z brył mieszkalnych była pierwotnie projektowana jako biurowiec, co może tłumaczyć część trudności.

Centaurus, największy gmach w Olsztynie, zbliża się do odbioru i uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Kluczowym etapem w tym procesie było uzyskanie akceptacji straży pożarnej dla bryły C, po wcześniejszym zatwierdzeniu brył A i B. Ta akceptacja jest istotna, ponieważ wcześniejsze uwagi strażaków znacząco opóźniły możliwość przeprowadzki właścicieli do zakupionych mieszkań.

Jednakże, by mieszkania mogły zostać udostępnione, niezbędne jest uzyskanie odbiorów i pozwolenia na użytkowanie od PINB. W przypadku bryły B, istniały problemy związane z projektowymi rozwiązaniami balustrad szklanych, które już zostały rozwiązane, otwierając drogę do wydania pozwolenia na użytkowanie.

Dla bryły C, po pozytywnej kontroli strażaków, deweloper nie złożył natychmiast wniosku o dopuszczenie budynku do użytkowania. Ten brak działań ze strony dewelopera może prowadzić do dalszych opóźnień w procesie.

Wyróżniającym się aspektem jest fakt, że część hotelowa i biurowa inwestycji rozwijała się znacznie sprawniej, co może wynikać z presji wynikającej z umów z najemcami. Jednocześnie, trudności z odbiorem części mieszkalnej mogą wynikać z pierwotnego projektu jednej z brył jako biurowca, co stworzyło wyzwania w dostosowaniu jej do funkcji mieszkalnej.

Źródło: Gazeta Wyborcza Olsztyn

Więcej artykułów

1 KOMENTARZ

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Grzym OUT
6 miesięcy temu

Czyli w tym momencie nie ma żadnych już przeszkód – odebrany cały budynek przez straż pożarna i poprawione balustrady. Oddajcie ludziom klucze to będzie największy dla nich prezent na te Święta

Ostatnie artykuły