23 C
Olsztyn
sobota, 21 września, 2024

Dyskusja o niepłodności: Radni PiS przeciwni programowi in vitro w Olsztynie

Musisz przeczytać

Olga Wolińśka
Olga Wolińśka
Dziennikarka z Olsztyna specjalizująca się w relacjonowaniu wydarzeń z regionu warmińsko-mazurskiego. Posiada bogate doświadczenie w pracy dla lokalnych i ogólnopolskich mediów. Dziennikarska pasja i zaangażowanie pozwalają jej na rzetelne i obiektywne relacjonowanie wydarzeń z Olsztyna i okolic.

W Olsztynie ustanowiło program wsparcia mieszkańców w leczeniu niepłodności poprzez zapłodnienie pozaustrojowe, czyli metodą in vitro. Pomimo sprzeciwu Prawa i Sprawiedliwości (PiS), olsztyńscy radni przyjęli uchwałę, która ma na celu pomóc parom mającym trudności z poczęciem dziecka.

Program, który uzyskał pozytywną opinię prezesa Agencji Technologii Medycznych i Taryfikacji, będzie realizowany w ciągu dwóch lat, a w tym czasie ma skorzystać z niego 66 par. W 2023 roku na ten cel zarezerwowano 200 tys. złotych, a kolejna taka sama kwota ma zostać przeznaczona na ten cel w roku 2024. Program będzie dostępny dla kobiet w wieku 25-40 lat.

Celem programu jest wsparcie par, które wyczerpały inne możliwości leczenia niepłodności i przeszły odpowiednie badania. Ponadto uczestnicy programu będą mieli dostęp do indywidualnego poradnictwa psychologicznego.

Kontrowersje wokół programu in vitro

Przed przyjęciem uchwały radni PiS próbowali przekonać, że nie wszyscy będą mogli z niej skorzystać, a miasto powinno również przeznaczyć środki na “naturalne metody” leczenia niepłodności. Edyta Markowicz z klubu PiS argumentowała, że in vitro nie jest dla wszystkich mieszkańców, a uchwała jest dyskryminująca.

Jednak Joanna Misiewicz z Platformy Obywatelskiej (PO) podkreśliła, że zna osoby wierzące, które skorzystały z in vitro, dlatego trudno mówić o dyskryminacji. Marta Kamińska, działaczka Komitetu Obrony Demokracji (KOD), również wyraziła swoje zdziwienie, że ktoś może podnosić tego typu argument, wskazując, że nie wszystkie inwestycje służą wszystkim mieszkańcom, a jednak nikt nie widzi w tym dyskryminacji.

Łukasz Łukaszewski z PO wyjaśnił, że samorząd wojewódzki daje możliwość skorzystania również ze wspomagania metodami naturalnymi, jednak nie ma zbyt wielu chętnych do takiego programu. Tymczasem setki par czekają na możliwość skorzystania z in vitro.

Ostatecznie uchwała została przyjęta, mimo że klub PiS głosował przeciw. Wprowadzenie programu wsparcia mieszkańców w leczeniu niepłodności metodą in vitro ma na celu zwiększenie dostępności tego rodzaju leczenia dla mieszkańców Olsztyna i okolic.

Warto zauważyć, że niepłodność dotyka coraz większą liczbę par, a leczenie tej choroby jest kosztowne oraz czasochłonne. Dlatego możliwość wsparcia finansowego ze strony miasta może być dla wielu par szansą na spełnienie marzeń o potomstwie.

Pomimo kontrowersji związanych z metodą in vitro, należy pamiętać, że pomoc parom w trudnej sytuacji życiowej, jaką jest niepłodność, to ważne zadanie społeczne. Program in vitro w Olsztynie może zainspirować inne miasta do wprowadzenia podobnych inicjatyw, co z kolei przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców i zwiększenia liczby urodzeń w Polsce.

Źródło: Gazeta Wyborcza Olsztyn

Więcej artykułów

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnie artykuły