23 C
Olsztyn
sobota, 13 lipca, 2024

Dominacja nielegalnej pracy Ukraińców w regionie warmińsko-mazurskim: analiza Kontroli SG

Musisz przeczytać

Olga Wolińśka
Olga Wolińśka
Dziennikarka z Olsztyna specjalizująca się w relacjonowaniu wydarzeń z regionu warmińsko-mazurskiego. Posiada bogate doświadczenie w pracy dla lokalnych i ogólnopolskich mediów. Dziennikarska pasja i zaangażowanie pozwalają jej na rzetelne i obiektywne relacjonowanie wydarzeń z Olsztyna i okolic.
  • Ponad 5300 obcokrajowców zostało skontrolowanych przez Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej, z czego 910 pracowało nielegalnie.
  • Większość nielegalnie zatrudnionych to obywatele Ukrainy, stanowiący 70% wykrytych przypadków.
  • Naruszenia prawa pracy koncentrowały się w branży budowlanej i agencjach pośrednictwa pracy.
  • Najwięcej nieprawidłowości zatrudnienia wystąpiło w powiatach olsztyńskim, mrągowskim, ełckim i ostródzkim.
  • Grzywny nałożone na pracodawców za nielegalne zatrudnienie wyniosły prawie 143 tys. zł od początku roku do końca listopada.

Od stycznia do końca listopada bieżącego roku, funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzili rozległą kontrolę legalności zatrudnienia cudzoziemców w regionie. W tym okresie, skontrolowano ponad 5300 obcokrajowców. Wyniki kontroli, jak podaje Mirosława Aleksandrowicz, rzeczniczka Oddziału, ujawniły, że 910 osób pracowało niezgodnie z przepisami. To stanowi znaczący wzrost w porównaniu do poprzednich miesięcy, z listopadem wykazującym wzrost o blisko sto przypadków w stosunku do października.

Analiza narodowości pracowników, którzy zostali uznani za nielegalnie zatrudnionych, wskazuje na dominującą grupę obywateli Ukrainy, którzy stanowią 70% wszystkich wykrytych przypadków. Na drugim miejscu znaleźli się obywatele Białorusi, stanowiący 12%, a na trzecim Gruzini z 7%. Te dane rzucają światło na wzorce migracji pracowniczej i wyzwania związane z zarządzaniem pracą cudzoziemców w Polsce.

Straż Graniczna zwróciła uwagę na to, że nieprawidłowości dotyczyły głównie sektora budowlanego i agencji pośrednictwa pracy. Wynika to prawdopodobnie z charakteru pracy tymczasowej i sezonowej, która jest powszechna w tych branżach. Zidentyfikowano również, że najwięcej przypadków nielegalnego zatrudnienia miało miejsce w konkretne powiaty: olsztyński (29%), mrągowski (13%), ełcki (11%) i ostródzki (8%). Te obszary mogą wymagać szczególnej uwagi w przyszłych kontrolach i działaniach prewencyjnych.

Ponadto, funkcjonariusze ujawnili, że wielu pracodawców zatrudniało cudzoziemców bez odpowiednich zezwoleń lub na warunkach innych niż określone w zezwoleniach. Niektórzy przedsiębiorcy nie podpisywali żadnych umów z cudzoziemcami, co dodatkowo komplikuje sytuację prawną. W rezultacie, od początku roku do końca listopada, sądy z Warmii i Mazur nałożyły na kontrolowanych pracodawców grzywny na kwotę prawie 143 tysięcy złotych.

Więcej artykułów

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnie artykuły