8 C
Olsztyn
sobota, 21 września, 2024

W Olsztynie powstanie baza kosmiczna?

Musisz przeczytać

Redakcja
Redakcja
Kilka słów w redakcji

Olsztyńskie planetarium ma szansę stać się jeszcze większą atrakcją turystyczną. W placówce ma powstać m.in. baza kosmiczna. Inwestycja jest jednak uzależniona od środków unijnych.

10 lat temu olsztyńskie planetarium doczekało się poważnych zmian. Zainaugurowano nowoczesny, cyfrowy system projekcyjny. Obraz otaczający widza dookoła sterowany jest na żywo za pomocą oprogramowania, które pozwala na zaprezentowanie gwieździstego nieba, zachodzących na nim zjawisk widzianych w dowolnej chwili i z dowolnego miejsca na Ziemi lub w kosmosie.

Baza kosmiczna w Olsztynie

Teraz pojawia się szansa na kolejną, jeszcze dalej idącą modernizację. W placówce ma powstać m.in. baza kosmiczna, planowane są również nowości w sali projekcyjnej, holu planetarium oraz w obserwatorium astronomicznym. Program, jaki miałby zostać zrealizowany przy współudziale unijnych pieniędzy, ma wartość 30 mln zł.

 – Dzięki temu moglibyśmy jeszcze bardziej wykorzystać potencjały turystyczno-edukacyjne zarówno planetarium, jak i obserwatorium – mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. – Niezbędne jest wykonanie inwestycji pozwalających na zaoferowanie odwiedzającym nowoczesnej w formie i treści oferty edukacyjnej i rozrywkowej.

Przy okazji 550. urodzin Kopernika oraz 50. rocznicy uruchomienia olsztyńskiego planetarium instytucja ma wrócić do pierwotnej nazwy – Planetarium Lotów Kosmicznych, pod którą obiekt funkcjonował w pierwszych latach działalności. Nowością i olbrzymią atrakcją, która może się pojawić, jest baza księżycowa.

– Wymiana systemu projekcyjnego, ekranu, nagłośnienia, zastąpienie wysłużonego projektora analogowego cyfrowym, zainstalowanie nowych foteli – to wszystko miałoby czekać salę pod kopułą – mówi Jacek Szubiakowski, dyrektor OPiOA. – Modernizacja aparatury i sali projekcyjnej sprawi, że nasze planetarium znalazłoby się w rzędzie najnowocześniejszych takich instytucji w Polsce.

Zupełnie nowym i niezwykłym elementem, który stanowiłby niezwykłą atrakcję, byłaby z kolei interaktywna wystawa “Habitat Księżycowy”. Ma dotyczyć przyszłych działań ludzkości prowadzonych w Układzie Słonecznym.

Prace przy dawnej wieży ciśnień

Na czym to polega?

– Odwiedzający, niczym członkowie załogi stacji, mieliby do wykonania określone czynności, niezbędne do tego, by przeżyć poza ziemskim środowiskiem i wykonać powierzone im zadania – dodaje dyrektor Szubiakowski. – Scenariusze ekspozycji uwzględniać będą rozmaite aspekty życia poza Ziemią.

Zaplanowano też prace przy dawnej wieży ciśnień, w której mieści się olsztyńskie obserwatorium astronomiczne. To nie tylko działania związane z poprawą technicznego stanu obiektu. W planach jest również utworzenie multimedialnej, interaktywnej wystawy wykorzystującej osiągnięcia współczesnej technologii oraz powstanie w otoczeniu obserwatorium Ogrodu Kopernika, w tym zainstalowanie tam elementów replik wykorzystywanych przez niego instrumentów obserwacyjnych.

Przypomnijmy, że w Olsztynie znajdują się okruchy gruntu księżycowego przywiezionego przez misję Apollo 11, podczas której pierwszy człowiek stanął na Księżycu. Wyjątkowy, jedyny taki eksponat w Polsce przywiózł w 1972 roku do naszego kraju prezydent Richard Nixon, a później ten podarek trafił właśnie do planetarium w Olsztynie.

Czy te wszystkie plany uda się zrealizować? Władze miasta podkreślają, że prace zależą od uzyskania zewnętrznego dofinansowania.

Więcej artykułów

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnie artykuły