21 C
Olsztyn
poniedziałek, 1 lipca, 2024

Czy tramwaje w Olsztynie ruszą na czas? Sprawdzamy postępy budowy: prace w decydującej fazie

Musisz przeczytać

Olga Wolińśka
Olga Wolińśka
Dziennikarka z Olsztyna specjalizująca się w relacjonowaniu wydarzeń z regionu warmińsko-mazurskiego. Posiada bogate doświadczenie w pracy dla lokalnych i ogólnopolskich mediów. Dziennikarska pasja i zaangażowanie pozwalają jej na rzetelne i obiektywne relacjonowanie wydarzeń z Olsztyna i okolic.

Jeszcze niecałe pięć miesięcy, a potem linia tramwajowa w Olsztynie powinna być gotowa do użytku. Zbliżamy się do końcowej daty zakończenia budowy, która według aneksu do umowy jest zaplanowana na 16 października tego roku. Czy jest możliwe, że inwestycja zostanie zakończona na czas?

Kontrakt na budowę został zawarty na początku czerwca 2021 r. To oznacza, że niebawem minie dwuletni okres prac projektowych i budowlanych. Wszystko wskazuje na to, że wykonawca konsumuje już 83% przydzielonego mu czasu. Tym samym, linia tramwajowa w Olsztynie jest już na końcowym etapie.

Projekt, nad którym czuwa konsorcjum Polimex – Trakcja, ma kosztować blisko 500 milionów złotych. Aby zagwarantować prawidłowe rozliczenie dotacji unijnej, konieczne jest jego ukończenie i rozliczenie przed końcem bieżącego roku. W związku z tym napięcie wokół inwestycji rośnie.

Obecne zaawansowanie prac, jak wyjaśnia rzeczniczka prasowa konsorcjum, Anna Czyż, wynosi około 60% całego zadania. Szczegółowe postępy to 95% wykonane sieci sanitarne, 80% estakady, od 60 do 68% prac torowych i drogowych, a prace wykończeniowe wynoszą od 15 do 20%.

Walka z czasem jest obecnie najważniejszym wyzwaniem. Jak zauważa Czyż, prace są realizowane na całym obszarze przebudowy. Dodała, że dotychczasowe dwa główne cele – konstrukcja estakady i otwarcie skrzyżowania Kościuszki z Piłsudskiego – zostały osiągnięte na czas. Wykonawca, jak zapewnia rzeczniczka, dąży do dotrzymania terminu umownego.

Przypominamy, że do końca wakacji planowane jest zakończenie prac drogowo-torowych na pętli w Pieczewie, wraz z dojazdem na ul. Wilczyńskiego. Również w tym czasie mają powstać budynki podstacji z wyposażeniem socjalnym i energetycznym. Na ten okres przewidziano również zakończenie prac drogowych na al. Piłsudskiego i przynajmniej jednostronnego ciągu pieszego od Kościuszki do Wyszyńskiego – chociaż bez skrzyżowania z ul. Dworcową.

W ramach projektu, łączącego Pieczewo z istniejącym systemem, kontrakt obejmuje między innymi budowę torowiska i trakcji tramwajowej, peronów tramwajowych i tramwajowo-autobusowych, węzła przesiadkowego Wysoka Brama, estakady tramwajowej o długości 270 m, a także przebudowę skrzyżowań i ulic wzdłuż trasy o długości ponad 6 km. Całość kontraktu, po aneksie, wynosi ponad 451 milionów złotych.

Źródło informacji: Gazeta Wyborcza Olsztyn

Więcej artykułów

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnie artykuły