Zadziałały zasady „łańcucha życia” w naszym województwie. W Suszu, Trygorcie i Reszlu u trzech osób doszło do zatrzymania akcji serca.
W Suszu pod Iławą po ukąszeniu przez owada błonkoskrzydłego doszło do zatrzymania krążenia u 71-letniego mężczyzny.
-Rodzina przywiozła nieprzytomnego mężczyznę do ośrodka zdrowia. Jak się okazało w czasie wolnym od służby, w ośrodku zdrowia przebywał w tym czasie funkcjonariusz iławskiej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej mł. kpt. Arkadiusz Frankiewicz – jednocześnie strażak ochotnik w miejscowej OSP. Natychmiast przystąpił wraz z lekarzem z ośrodka zdrowia, do udzielania pomocy medycznej mężczyźnie – informuje Grzegorz Różański, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie.
Po zbadaniu poszkodowanego rozpoznali nagłe zatrzymanie krążenia. Podjęli resuscytację krążeniowo-oddechową, którą prowadzili do momentu przyjazdu zespołu Państwowego Ratownictwa Medycznego i zastępu Ochotniczej Straży Pożarnej z Susza.
Nagłe zatrzymanie krążenia
Ratownicy medyczni wspólnie z suskimi strażakami ochotnikami kontynuowali resuscytację, Podjęte działania były skuteczne. 71-latek odzyskał czynności życiowe i został zabrany do szpitala.
Kolejny tego dnia przypadek nagłego zatrzymania krążenia, miał miejsce w Reszlu – pow. kętrzyński u 70-letniego. W tym czasie zespół PRM podejmował inną interwencję. Do akcji ratowniczej zadysponowano OSP Reszel.
–I właśnie na ten alarm zareagował druh Mariusz Meszko. Gdy jechał do remizy, zauważył, że na chodniku leży nieprzytomny mężczyzna, któremu udzielanie pomocy rozpoczął przechodzący tamtędy mieszkaniec Reszla. Strażak zatrzymał się i po potwierdzeniu NZK, przystąpił do resuscytacji krążeniowo-oddechowej – informuje Różański.
Po chwili dołączył do niego ratownik medyczny, który również był w pobliżu. Mężczyźni wspólnie resuscytowali poszkodowanego, a po kilkunastu minutach do akcji ratowniczej przestąpili strażacy ochotnicy z Reszla, którzy przybyli na wezwanie.
–Dzięki posiadanemu na wyposażeniu samochodu pożarniczego urządzeniu AED udało się wykonać defibrylację i po chwili mężczyzna odzyskał krążenie. Poszkodowany z zachowanymi czynnościami życiowymi został zabrany do szpitala – dodaje Różański.
Nieprzytomna kobieta
Trzeci przypadek nagłego zatrzymania krążenia miał miejsce w miejscowości Trygort – powiat węgorzewski. O nieprzytomnej 72-letniej kobiecie służby ratunkowe powiadomił jej wnuk.
Mężczyzna przekazał, że rozpoczął uciskanie klatki piersiowej u poszkodowanej. W tym czasie zespół PRM był w trakcie innej interwencji. Zgłoszenie o tym zdarzeniu wpłynęło do Komedy Powiatowej PSP w Węgorzewie.
Na miejsce zdarzenia zadysponowano dwa samochody ratowniczo-gaśnicze z JRG Węgorzewo. Po przybyciu na miejsce strażacy przejęli udzielanie pomocy kobiecie od wnuka. Po potwierdzeniu NZK kontynuowali resuscytację z użyciem AED.
Działania zakończyły się przywróceniem czynności życiowych u poszkodowanej. Po niedługim czasie na miejsce przybył zespół PRM, który zabrał ją do szpitala.