Polakom nie podoba się inicjatywa Archidiecezji Warmińskiej i prywatnego deweloper BBI Development w gminie Stawiguda. Nad jeziorem Łańskim miałby powstać hotel i osiedle domków jednorodzinnych.
Planowany hotel mógłby pomieścić nawet 700 osób. Inwestycja ma powstać na 15,5 ha ziemi na cyplu nad jez. Łańskim, niedaleko ośrodka Caritas. Szacunkowy koszt inwestycji to 300 mln zł.
Jak zaznaczył ks. kan. Marcin Sawicki, rzecznik prasowy Archidiecezji Warmińskiej, fundusze z inwestycji miałyby zostać przeznaczone na ochronę i utrzymanie zabytków sakralnych w regionie.
Nie wszyscy są zadowoleni
Inwestycja z pewnością robi wrażenie, jednakże część mieszkańców jest oburzona faktem, że nad jeziorem, na terenie znajdującym się na obszarze Natura 2000, ma powstać hotel.
Zorganizowano nawet petycję w celu wyrażenia sprzeciwu dla projektowanego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Jezioro Łańskie to miejsce unikatowe w skali kraju. Takie miejsca trzeba chronić i traktować ich rozwój ze szczególną troską. Nie chcemy tu kolejnego “Gołębiewskiego” na wydmach w Pobierowie, czy oszpeconego wielkimi hotelami wybrzeża hiszpańskiego… Plany zmiany tego pięknego miejsca w wielki kompleks hotelowy i osiedle domów trzeba powstrzymać – dopóki nie jest za późno!
– przyznał organizator.
Pod apelem podpisało się blisko 3,5 tys. osób.
Kościół otrzymuje tereny od państwa
Zagrożenie środowiska przy tej inwestycji to jeden aspekt sprawy. Drugi to nabycie gruntów przez Archidiecezję Warmińską oraz parafie. Jak się okazuje, za rządów PiS, kościół otrzymał od Skarbu Państwa w okolicy jez. Łańskiego ponad 70 ha ziemi o wartości ok. 56 mln zł.
W 2007 roku państwo przekazało Caritas 26,8 ha ziemi w północnej części Rybak. W 2017 roku parafie z Olsztyna, Bartążka i Klonu (powiat szczycieński) otrzymały od Agencji Nieruchomości Rolnych ziemie o powierzchni 16,6 ha. Parafie przekazały ten teren Archidiecezji Warmińskiej. Te same parafie w 2017 i 2018 roku otrzymały kolejne 26,8 ha ziemi w zachodniej części Rybak.
Państwo przekazało ziemie kościołowi na podstawie art. 70a ustawy o stosunku państwa do kościoła katolickiego.
Jeżeli parafia nie dysponuje ziemią, może zostać jej przekazane do 15 ha gruntów na cele rolne. Księża nie muszą spełniać żadnych kryteriów. Wystarczy, że złożą wniosek do wojewody i otrzymają zgodę z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.