22 C
Olsztyn
piątek, 20 września, 2024

Kolejne niewybuchy na Warmii i Mazurach. Tym razem w gminie Dywity

Musisz przeczytać

Redakcja
Redakcja
Kilka słów w redakcji

Niewybuchy znaleźli pracownicy firmy budowlanej w gminie Dywity. Wśród nich są pociski moździerzowe, granat moździerzowy i pocisk przeciwpancerny. Na miejsce wezwano wojskowych saperów.

Niebezpieczne znaleziska pochodzą prawdopodobnie z czasów drugiej wojny światowej. Na niewybuchy natrafili pracownicy firmy budowlanej pobliżu osiedla Sterowców w gminie Dywity.

W sumie kilkadziesiąt niewybuchów

Oficer dyżurny Komisariatu Policji w Dobrym Mieście otrzymał zgłoszenie o znalezieniu niewybuchów w czwartek około godz. 8 Na miejsce pojechał policyjny patrol z rozpoznania minersko-pirotechnicznego, który zabezpieczył miejsce znaleziska przed dostępem dla osób postronnych.

Wśród znalezionych niewybuchów jest m.in. kilkadziesiąt pocisków moździerzowych, pociski odłamkowe, granat moździerzowy, pocisk kumulacyjny i przeciwpancerny. Na szczęście leżały w ziemi w bezpiecznej odległości od budynków mieszkalnych, więc nie była konieczna ewakuacja mieszkańców.

– Neutralizacją pocisków zajmą się wojskowi saperzy – mówi Rafał Prokopczyk, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

To miejsce szczególne

W miejscu, gdzie obecnie znajduje się osiedle, przed drugą wojną światową funkcjonowało lądowisko i hala dla wojskowych sterowców. W 1913 roku Olsztyn kupił ponad 100 ha ziemi w Dywitach pod budowę lotniska.

Prace zakończyły się w 1914 roku, wtedy wylądował też pierwszy sterowiec. Hala miała wysokość 34 m, szerokość 44 m i długość 188 m. Do jej budowy wykorzystano 100 ton stali. Obok hangaru znajdowały się też torowiska, służące do transportu sterowców, a także place manewrowe o szerokości 500 m.

Na lotnisku znajdowały się też garaże, warsztaty, magazyny, radiostacja i stacja meteorologiczna. Wybudowano tu również siłownię generatorów elektrycznych, kotłownię, magazyny amunicji i kilka studni. Był to bardzo rozbudowany obiekt militarny.

Przez lata teren należał do wojska. Do dziś zachowały się pozostałości żelbetonowych bloków, które służyły do cumowania sterowców. W 2012 roku powstała ścieżka dydaktyczna, poświęcona historii lądowiska. Budowę bloków mieszkalnych rozpoczęto natomiast pod koniec 2015 roku.


PRZECZYTAJ TAKŻE:

Więcej artykułów

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnie artykuły