8 C
Olsztyn
sobota, 21 września, 2024

Tysiące olsztyńskich mieszkań bez ciepłej wody i ogrzewania

Musisz przeczytać

Redakcja
Redakcja
Kilka słów w redakcji

W niektórych spółdzielniach mieszkaniowych rozpoczął się już sezon grzewczy. Tymczasem Spółdzielnia Mieszkaniowa “Pojezierze” w Olsztynie informuje, że w administrowanych przez nią lokalach nie będzie ciepłej wody i ogrzewania. Przez cztery dni.

Dostaliśmy właśnie maila od naszego czytelnika, mieszkańca bloku przy ul. Dywizjonu 303 w Olsztynie. Mężczyzna przysłał nam zdjęcie, które wisi na drzwiach do klatki schodowej.

“Od 24 do 28 września nastąpi przerwa w dostawie ciepłej wody i ogrzewania” – głosi komunikat administracji Spółdzielni Mieszkaniowej “Pojezierze” w Olsztynie. W tych dniach prowadzone będą prace związane z włączeniem sieci cieplnej spółdzielni do sieci Miejskiego Przedsiębiorstwa Energii Cieplnej w Olsztynie.

141 bloków bez ciepłej wody

Zasoby SM “Pojezierze”, według danych na stronie internetowej spółdzielni, to 141 budynków, w których znajduje się prawie 11 tysięcy mieszkań.

Powodem przerwy w dostawie ciepła jest to, że od przyszłego roku fabryka Michelin przestanie produkować i dostarczać do miasta energię cieplną. Spółka już kilka lat temu informowała o tym władze Olsztyna.

W tej sytuacji miasto musiało poszukać innych rozwiązań. Pod koniec 2018 roku MPEC podpisało umowę na realizację projektu elektrociepłowni, która stanie przy ul. Lubelskiej. Inwestycję realizuje firma Dobra Energia dla Olsztyna.

Powstanie instalacja termicznego przekształcania odpadów komunalnych i produkcji ciepła. Ciepłownia będzie zasilana paliwem z odpadów powstających w mieście i województwie.

Według założeń, nowa elektrociepłownia pokryje około 30 procent zapotrzebowania Olsztyna w ciepło. Projekt pozwoli ponadto na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o blisko 100 tysięcy ton rocznie. Firma Dobra Energia dla Olsztyna będzie zarządzać obiektem przez 25 lat. Koszt inwestycji wynosi 2,8 mld zł.


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Więcej artykułów

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnie artykuły