23 C
Olsztyn
piątek, 20 września, 2024

Poradnik dla spóźnialskich. Jak wybrać najlepszy plecak szkolny dla dziecka?

Musisz przeczytać

Redakcja
Redakcja
Kilka słów w redakcji

Pomimo pandemii koronawirusa, we wtorek uczniowie wrócą do szkół. Początek roku szkolnego to także czas ważnych decyzji dla rodziców. Jak wybrać odpowiedni plecak dla naszego dziecka? Na co zwrócić uwagę przy zakupie biurka?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował specjalny poradnik dla rodziców. Ma pomóc w wyborze najlepszych akcesoriów szkolnych dla uczniów.

UOKiK podpowiada, na co zwrócić uwagę, aby dzieci nie obciążały nadmiernie kręgosłupów, odrabiając przy biurku lekcje czy idąc z plecakiem do szkoły. – Zwracamy też uwagę na wygodę korzystania i jakość wykonania produktów przeznaczonych dla uczniów – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Plecak powinien przylegać do pleców

Jednym z najważniejszych elementów szkolnego wyposażenia dziecka jest tornister czy plecak. Od niego zależy komfort dziecka. Źle dobrany może powodować uszkodzenia kręgosłupa.

Według UOKIK konstrukcja plecaka powinna być sztywna. Sprzyja ona zdrowiu kręgosłupa i pomaga dziecku utrzymać proste plecy. Jego waga nie powinna przekraczać 10 proc. wagi dziecka.

Dla przykładu: dziecko ważące 20 kg nie powinno dźwigać ciężaru większego niż dwa kilogramy. Dlatego przy zakupie najlepiej jest wybierać plecak wykonany z najlżejszych materiałów. Dodatkowo wielkość tornistra powinna być dostosowana do wzrostu i wagi dziecka, tak aby nie wystawał ponad jego ramiona.

A może plecak z kółkami?

Ważne jest również to, aby szelki nie zsuwały się dziecku z ramion. Plecak powinien przylegać do pleców – pomocny w tym jest wyprofilowany stelaż, najlepiej z wybrzuszeniem na odcinku lędźwiowym. Ramiączka powinny być miękkie i szerokie – zbyt wąskie mogą powodować dyskomfort. Dodatkowym atutem będą pasy biodrowe lub piersiowe, które odciążą plecy i ramiona. Ułatwią one stabilizację ciężaru.

Jeśli dziecko musi przejść do szkoły dłuższą drogę, należy zastanowić się nad tornistrem z kółkami – radzi UOKiK. Modele te jednak są cięższe i nie zawsze sprawdzają się w praktyce, zwłaszcza gdy szkoła ma kilka pięter. Przy wyborze takiego plecaka należy zwrócić uwagę na jakość i materiał, z jakiego wykonane są kółka. Najlepiej, aby były duże i gumowe.

Należy również zwrócić uwagę na materiał i jakość wykonania produktu. Nici w szwach nie powinny być poprzecinane ani nie powinny ,,wychodzić” ze szwów. Rodzice powinni również sprawdzić, czy suwaki i zamki łatwo się otwierają i czy po zamknięciu nie rozsuwają się.

Bezpieczeństwo ucznia

Kolejnym istotnym elementem są odblaski, które zapewniają bezpieczeństwo w drodze do i ze szkoły. Plecak powinien mieć je naszyte z tyłu, z boku i na szelkach. Jeżeli zakupiony produkt nie posiada fabrycznie wszytych odblasków, można zamontować je samodzielnie.

Co prawda na rynku jest duży wybór nalepek i wszywek z odblaskami, jednak nie wszystkie zapewniają całkowite bezpieczeństwo. Odblaskiem można nazwać jedynie akcesoria, które przeszły procedurę oceny zgodności i posiadające tzw. znak CE. Jest to deklaracja producenta, że produkt spełnia wymagania techniczne i prawne.

Element odblaskowy należy nosić w widocznym miejscu. Im niżej jest umieszczony, tym szybciej oświetlają go światła reflektorów, co zapewnia lepszą widoczność dla kierowców.

Jakie biurko?

Rodzice nie mogą również zapomnieć o odpowiednio dobranych mebli dla dziecka. Przy wyborze nie należy kierować się jedynie wyglądem. Najważniejsza jest funkcjonalność, ergonomia, komfort i bezpieczeństwo.

Meble powinny być dostosowane do wzrostu dziecka. Źle dobrane wpływają na komfort i sprzyjają rozwijaniu się wad postawy. Do sklepu najlepiej wybrać się z dzieckiem. Sprawdzamy wtedy, czy łokcie spoczywają na blacie na takiej wysokości, aby uczeń nie musiał pochylać się nad biurkiem. Dziecko siedzące przy blacie nie powinno dotykać udami jego spodu.

Wybierając krzesło czy fotel, zwróćmy uwagę na wyprofilowanie oparcia i głębokość siedzenia. Przydatnym atutem będzie możliwość regulacji wysokości. Stopy powinny dotykać podłogi. Dobre krzesło zapewnia podparcie części lędźwiowej kręgosłupa i pleców -przynajmniej do wysokości łopatek. Podłokietniki dadzą dodatkową możliwość wsparcia rąk, a kółka pozwolą na swobodniejsze poruszanie się.

Przygotowany przez UOKiK poradnik zawiera również informacje o prawach konsumenta. Dowiemy się z niego, w jakich przypadkach przysługuje nam reklamacja lub wymiana produktu.
ms


Zobacz również:

Uczniowie i nauczyciele wrócą do szkół. Ministerstwo przygotowało kilka wariantów na wypadek zakażenia

Więcej artykułów

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnie artykuły