- Inauguracja Copernicus Forum odbyła się 22 listopada na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim (UWM).
- Dr Sajjan Gohel, światowej klasy ekspert ds. terroryzmu, wygłosił wykład.
- Forum stanowi platformę wymiany wiedzy w dziedzinie bezpieczeństwa, edukacji i innowacji.
- Organizatorzy: Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Bezpieczeństwa i NATO DEEP eAcademy.
- Współpraca: UWM oraz Uniwersytet Obrony Narodowej Ukrainy w Kijowie.
W środę, 22 listopada, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski stał się miejscem inauguracji Copernicus Forum. To wydarzenie zapoczątkowało serię spotkań z ekspertami w dziedzinie bezpieczeństwa, z udziałem znanych osobistości, jak dr Sajjan Gohel, uznanego na świecie specjalisty od terroryzmu.
Forum to inicjatywa Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Bezpieczeństwa i NATO DEEP eAcademy, mająca na celu kreowanie przestrzeni do wymiany wiedzy oraz tworzenia innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie edukacji i bezpieczeństwa. Wydarzenie to miało również wymiar symboliczny, odbywając się w roku obchodów 550-lecia urodzin Mikołaja Kopernika.
W ramach współpracy, UWM i Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Bezpieczeństwa zainicjowały kurs e-learningowy o kontrterroryzmie, będący pierwszym tego typu produktem na świecie.
Podczas inauguracji wzięli udział wybitni goście i przedstawiciele UWM, w tym prof. Paweł Wielgosz, prorektor ds. umiędzynarodowiania uczelni, który podkreślił wagę edukacji w zakresie bezpieczeństwa i terroryzmu.
Gośćmi wydarzenia byli także przedstawiciele Uniwersytetu Obrony Narodowej Ukrainy w Kijowie, a dr Sajjan Gohel wygłosił wykład na temat kontrterroryzmu, prezentując różne konteksty i rozwiązania związane z tym zagadnieniem.
Spotkanie to było skierowane nie tylko do środowiska akademickiego, ale i do praktyków z różnych służb mundurowych. Prof. Arkadiusz Żukowski, dyrektor Instytutu Nauk Politycznych UWM, zaznaczył znaczenie tego typu wydarzeń dla zwiększania świadomości na temat terroryzmu i metod jego zwalczania.
Studenci UWM, jak Zofia Żaczek, studentka kryminologii, mieli okazję korzystać z wiedzy wybitnych ekspertów oraz sprawdzić swoje umiejętności językowe, gdyż wykłady odbywały się w języku angielskim.