Już po raz 21. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski zaprosił do swoich sal i laboratoriów wszystkich, którzy chcą lepiej poznać świat. Zakończą się w piątek
Jak informuje Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, tematem przewodnim festiwalu w tym roku jest astronomia, a to za sprawą postaci Mikołaja Kopernika, patrona 2023 roku.
– Przedstawimy historię Mikołaja Kopernika w sposób bardziej zrozumiały dla najmłodszych odbiorców – zapewniał niedawno Mateusz Pikuliński, dyrektor Kortosfery. – Przez trzy dni w Bibliotece Uniwersyteckiej będzie nam towarzyszyć wystawa planet – interaktywna ekspozycja w formie warsztatowej. W Centrum Konferencyjnym będzie można też obejrzeć spektakl “Słońce Kopernika”, który pozwoli nam pokazać życie tego astronoma – także w Olsztynie. Wiele też czeka nas na poszczególnych wydziałach UWM.
Jednym z pierwszych wydarzeń XXI Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki był widowiskowy spektakl chemiczny, który odbył się na parkingu obok Centrum Konferencyjnego UWM. Poprowadziła go Ewelina Krzykowska, chemiczka i laborantka, na co dzień pracująca w Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Kortosfera, czyli główne
– Podczas tego spektaklu zaprezentowaliśmy tak naprawdę najprostsze reakcje chemiczne, ale jednocześnie najbardziej spektakularne. Widziałam, że dużą uwagę publiczności przyciągnęły te z ciekłym azotem, który ma temperaturę aż -179 stopni Celsjusza. Zamoczyłam w nim nadmuchane balony, które pod wpływem tego ogromnego zimna znacznie zmniejszają swoją objętość i pokazałam, że sześć z nich zmieści się do pudełka, do którego normalnie by nie weszły. Na zakończenie pokazałam wielką chmurę, która powstała z tego, że do ciekłego azotu wlałam wrzątek, czyli uzyskałam efekt różnicy temperatur w wysokości prawie 300 stopni Celsjusza – tłumaczy Ewelina Krzykowska.
W czasie ODN będzie można też się dowiedzieć m.in., jaka jest temperatura na Wenus, jak pachnie Uran albo gdzie znajdują się największe cyklony w Układzie Słonecznym?
Wydarzenia otwarte
- Astrofaza: 21 września, godz. 16.30;
- Misja po Układzie Słonecznym: 21-22 września, godz. 9-17;
- Piramida Żywieniowa: 21 września, godz. 10-14;
- Kosmiczna Żywność: 22 września, godz. 10;
- Kino plenerowe: 22 września o godz. 11 film pt. “W głowie się nie mieści”, a godz. 18 film pt. “Pierwszy człowiek”.