Władze Dywit nie dają za wygraną i naciskają na olsztyński ratusz, by wspólnie zabrać się za przebudowę wylotu z Olsztyna. Wskazują konkretne rozwiązania i źródło finansowania.
Odpowiednie korytarze zarekomendowano na posiedzeniu zespołu oceny przedsięwzięć inwestycyjnych. Przedstawiono na nim wyniki studium korytarzowego dla północnej obwodnicy Olsztyna projektowanej w ciągu DK51.
Wybrano kilka wariantów z korytarzy zachodnich. Zdaniem drogowców, jest najlepszy pod względem środowiskowym, w tym najmniej koliduje z obszarami chronionego krajobrazu.
Rozbudowa leśnego odcinka al. Wojska Polskiego
Drogowcy podkreślają, że jego realizacja nie będzie wymagała także dużej liczby wyburzeń budynków mieszkalnych. Obwodnica Olsztyna i Dywit w tym wariancie stanowi najkrótszy przebieg ze wszystkich analizowanych kombinacji.
Także pod względem całkowitego kosztu inwestycji dokonany wybór jest najkorzystniejszym. Jeżeli chodzi o wybór wariantów z korytarza zachodniego, jest najkorzystniejszy ze względu na najmniejszą liczbę wyburzeń budynków mieszkalnych i rekomendowany przez część mieszkańców oraz władze gminy Dywity.
Takie rozwiązanie powoduje jednak, że nie będzie mowy o przebudowie fragmentu drogi krajowej nr 51. Chodzi o wylot z Olsztyna w kierunku Dywit. W tej sytuacji władze gminy Dywit wystąpiły do władz Olsztyna z wnioskiem o wspólnym przeprowadzeniu tej inwestycji.
– Przebudowa DK 51 na odcinku leśnym, która zakładałaby poszerzenie drogi, budowę buspasów i wykorzystanie istniejącego parkingu na 450 aut przy Bramie Wschodniej cmentarza komunalnego na węzeł przesiadkowy i parking P&D zmnieszałaby znacznie liczbę pojazdów wjeżdżających do Olsztyna – czytamy w piśmie przesłanym przez Daniela Zadwornego, wójta Dywit do prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza. – Ten kompleksowy projekt świetnie wpisuje się w przyjęte dokumenty strategiczne dotyczące poprawy warunków ekomobilności Metropolitalnego Obszaru Funkcjonalnego Olsztyna.
Ze swojej strony władze Olsztyna nie są chętne do takiej współpracy. W piśmie przesłanym do władz Dywit wskazują, że mają obecne ważniejsze realizacje, niż rozbudowa DK 51. Zdaniem władz Olsztyna jednym z argumentów przeciwnych jest zbyt duża ingerencja w zasoby Lasu Miejskiego.
Dywity proponują buspasy
Dywity nie dają za wygrana. Wystosowały właśnie pismo do ratusza, w którym wskazują konkretne działania, jakie należy podjąć, by sukcesem zakończyły się proponowane rozwiązania.
-Nie proponowałem rozbudowy drogi do przekroju 2×2, a jedynie jej poszerzenie poprzez ewentualną rozbudowę o buspasy. Uczyniłoby komunikację publiczną atrakcyjną alternatywą dla kierowców zmuszonych stać w korku) – zaznacza Daniel Zadworny, wójt gminy Dywity. – Koncepcja buspasów wynika wprost z rozwiązań proponowanych przez Olsztyn we własnych dokumentach strategicznych promujących transport publiczny,
Jego zdaniem, modernizacja alei Wojska Polskiego łącznie z budową buspasów zwiększy udział transportu publicznego w stosunku do transportu indywidualnego.
–Może to pomóc w rozwiązaniu palącego problemu Olsztyna, jakim jest obecnie zbyt mała przepustowość dróg na Zatorzu (aleja Wojska Polskiego, ul. Sybiraków i ul. Limanowskiego, zagrożenie funkcjonowania wiaduktu przy Limanowskiego i brak trzeciej przeprawy przez tory) – stwierdził wójt Zadworny.
Las Miejski bez uszczerbku
Co ze sprawą ingerencji w Las Miejski? Zdaniem władz Dywit, argument o wycince drzew “nie jest do końca słuszny”. Twierdzą, że wiele drzew rosnących w skrajni jest chorych, pochylonych i zagraża bezpieczeństwu.
-Odczuwamy to wszyscy: uszkodzone drzewa i konary często uszkadzają pojazdy, spadając na drogę przy okazji silnych podmuchów wiatru – podkreśla wójt Zadworny. – Warto mieć także na uwadze, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obejmujący ten teren zakłada poszerzenie istniejącej drogi krajowej do 30 metrów.
Kwestia cmentarza
Zdaniem władz Dywit, za koniecznością przeprowadzenia inwestycji przemawia też to, że zlokalizowany przy ul. Wadąskiej cmentarz komunalny wciąż się rozrasta. W planach jest rozbudowa usług cmentarza o: wielofunkcyjny dom pogrzebowy, kaplice, spopielarnię, krematorium, prosektorium, przechowalnię zwłok, lokal gastronomiczny dla osób uczestniczących w ceremoniach pogrzebowych, pomieszczenia administracyjne operatora i biura Zakładów Cmentarzy Komunalnych.
-Tak poważna inwestycja dodatkowo zintensyfikuje w tym miejscu ruch pojazdów i osób, toteż jego obsługa transportowa i komunikacyjna – w mojej ocenie – wymaga gruntownych zmian – uważa wójt Dywit Daniel Zadworny. – Nadszedł idealny moment, by przystąpić do projektowania i pilnej realizacji inwestycji tak potrzebnej i wyczekiwanej przez mieszkańców Olsztyna i okolic. Praktyka pokazuje, że zjednoczenie sił i środków, szczególnie w trudnych sprawach i niełatwych czasach – procentuje, podnosząc efektywność działań i zwiększając szansę na powodzenie przedsięwzięcia.
Władze Dywit wskazują konkretne źródło finansowania proponowanych rozwiązań. To fundusze w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027.