9 C
Olsztyn
piątek, 20 września, 2024

Wyrok w sprawie dyrektora Teatru Jaracza w Olsztynie

Musisz przeczytać

Sąd Rejonowy w Olsztynie wydał wyrok w sprawie Zbigniewa B., dyrektora Teatru Jaracza. Był oskarżony o utrudnianie prowadzenia działalności związkowej w olsztyńskiej placówce.

Prokurator oskarżył Zbigniewa B., że przez blisko rok od 19 listopada 2018 r. do 10 października 2019 r., sprawując funkcję dyrektora Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, utrudniał prowadzenie działalności związkowe.

Na czym miało to polegać? Zarzutów jest kilka.

To m.in.:

*uniemożliwienie ustosunkowania się jednemu ze związków zawodowych w teatrze co do wypowiedzenia dwóm członkom zarządu tej organizacji dotychczasowych warunków pracy i zmiany tych warunków na ich niekorzyść

* zawarcie porozumienia wprowadzającego zmiany w regulaminie wynagradzania tylko z jednym ze związków zawodowych działających w teatrze z pominięciem dwóch pozostałych

*wprowadzenie wobec niektórych pracowników zadaniowego czasu pracy, nie uregulowanego regulaminem pracy, a przez to pozbawienie związków zawodowych możliwości opiniowania zmiany regulaminu pracy.

Wyrok z nawiązką

Wyrok w tej sprawie właśnie zapadł przez Sądem Rejonowym w Olsztynie.

Sąd postępowanie karne wobec oskarżonego Zbigniewa B. warunkowo umorzył na okres 1 roku próby. Ponadto, orzekł od oskarżonego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej świadczenie pieniężne w kwocie 2 tys. zł, a także obciążył oskarżonego kosztami sądowymi informuje Adam Barczak, rzecznik Sadu Okręgowego w Olsztynie.

Sąd, podając ustne motywy wyroku, wskazał, że Zbigniew B. dopuścił się popełnienia zarzucanego czynu “w zakresie mu przypisanym”

Niemniej Sąd, mając na uwadze całokształt okoliczności sprawy, doszedł przekonania, że oskarżony zasługuje na dobrodziejstwo instytucji warunkowego umorzenia postępowania karnego zaznacza Barczak.

Sąd uznał, że oskarżony, choć formalnie nie przyznał się do popełnienia zarzuconego mu czynu i w ostatnim słowie wniósł o orzeczenie wyroku uniewinniającego, to w złożonych wyjaśnieniach co do zasady nie kwestionował faktu dokonania naruszenia Ustawy o związkach zawodowych.

Co oznacza warunkowe umorzenie?

Barczak przypomina, że warunkowe umorzenie postępowania można stosować, gdy wina sprawcy i społeczna szkodliwość popełnionego czynu nie są znaczne, okoliczności popełnienia tego czynu nie budzą wątpliwości.

Dodatkowo postawa sprawcy i jego dotychczasowy sposób życia pozwalają przypuszczać, że pomimo umorzenia postępowania będzie on “przestrzegać porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa”.

Więcej artykułów

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnie artykuły