Maj w Olsztynie to nie tylko piękno wiosennej przyrody, ale także czas, gdy lokalna społeczność wspólnie celebruje ważne wydarzenia. Jednym z nich jest uroczysta sesja Rady Miasta Olsztyna, na której wręczane są Akty Nadania Honorowego Obywatelstwa Olsztyna. W tym roku spotkanie zaplanowane jest na 23 maja w Sali Kopernikowskiej Zamku Kapituły Warmińskiej, uświetniając dorobek dwóch niezwykłych osobowości.
Pierwszym z laureatów jest Irena Telesz-Burczyk, aktorka o imponującym dorobku, którą olsztynianie mogli obserwować na deskach miejscowego Teatru im. Stefana Jaracza od 1975 roku. Rozpoznawalna z wielu ról, została uhonorowana za swoje szczególne zasługi w krzewieniu kultury w mieście. Telesz-Burczyk nie tylko oświetlała kulturalne oblicze Olsztyna, ale także angażowała się w działalność społeczną. To jej poświęcenie i wkład w rozwój kulturalny miasta sprawiają, że to wydarzenie ma wyjątkowe znaczenie dla miejscowej społeczności.
Dr Jerzy Sikorski, drugi laureat, jest natomiast znany jako badacz, historyk i popularyzator wiedzy o Mikołaju Koperniku. Jego wkład w edukację i kulturę jest bezcenny. Urodzony w Wilnie, Sikorski ukończył studia historyczne na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, po czym przez wiele lat działał na rzecz rozwoju nauki i kultury na Warmii. Jego prace badawcze i książki, takie jak “Mikołaj Kopernik na Warmii”, czy “Galopem przez stulecia. Olsztyn 1353-2003”, przyczyniły się do tego, że historia Warmii i Mazur stała się bliższa mieszkańcom regionu.
Uroczysta sesja Rady Miasta jest wyjątkowym momentem, który umożliwia lokalnej społeczności podziękowanie za wkład tych dwóch osobistości w rozwój Olsztyna. Telesz-Burczyk jest 28. osobą, która otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Olsztyna, a Sikorski dołącza do elitarnego grona laureatów na wniosek Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego “Pojezierze”. Ta ceremonia jest ważnym momentem dla Olsztyna, pokazującym wartość oddania swojej pracy dla miasta i regionu.
Z całym szacunkiem dziękuję, popieram i gratuluję ale – przy tej okazji chciała bym przypomnieć, że Kortowo to “serce” Olsztyna a dokonania naukowo-dydaktyczne wielu naukowców ( zwłaszcza z czasów WSR i ART) są ogromne i wspaniałe i dumą Olsztyniaków. Niestety – odeszli… Ja bym również ich uhonorowała różnymi wspomnieniami… patrz np ul. prof. Natalii Żarskiej. Można..?