11 C
Olsztyn
sobota, 21 września, 2024

Olsztyn może się uczyć od Bartążka: wieś pokazuje, jak stawiać na rozwój

Musisz przeczytać

W Bartążku powstaje park, którego koncepcję wybrali mieszkańcy. Efekty prac są już widoczne. 

Od kilku lat sołectwo Bartążek inwestuje w różnego rodzaju projekty rekreacyjne, które mają poprawić warunki życia mieszkańców. 

Do najważniejszych projektów zaliczano urządzenie nowego molo na jeziorze. To natychmiast spowodowało napływ mieszkańców m.in. z Olsztyna. Teraz przyszedł czas na kolejną inwestycję. Gruntowne przeobrażenie przechodzi nieużywana część plaży.  Inwesycja prowadzona jest na podstawie koncepcji przygotowanej przez studentów studiów magisterskich na przedmiocie projektowanie urbanistyczne i ruralistyczne Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Studenci podzielili się na kilka zespołów. Wyboru koncepcji do realizacji dokonali mieszkańcy Bartążka na jednym z zebrań wiejskich. Docelowo powstanie tam aromapark. – Pieniądze na urządzenie aromaparku w Bartążku zostały pozyskane w ramach projektu „Ochrona zasobów przyrodniczych gminy Stawiguda” – mówi Michał Kontraktowicz, wójt gminy Stawiguda. – Łącznie jest to około 20 mln zł. To pieniądze na budowę ścieżki rowerowej i traktu pieszego, łączącego Bartąg z Bartążkiem i Bartąg z Rusią, traktu pieszo-rowerowego, łączącego Wymój ze Stawigudą, traktu pieszego z elementami edukacji ekologicznej w Rusi, szlaku przy ul. Olsztyńskiej w Stawigudzie. Łącznie w grę wchodzi kilkadziesiąt projektów 

Wyboru koncepcji do realizacji dokonali mieszkańcy Bartążka na zebraniu wiejskim. Obecnie już widać efekty prowadzonej inwestycji. W jej ramach docelowo powstaną drewniane wyniesione ścieżki. Dojdzie do tego mała architektura. Ważnym elementem będą nasadzenia związane z armomaterpią. Park będzie dostępny także dla osób niepełnosprawnych. 

Więcej artykułów

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnie artykuły