11 C
Olsztyn
niedziela, 22 września, 2024

Robert Lewandowski i Daniel Obajtek chcą zabudować tereny przyrodnicze nad jeziorem Kisajno i Dargin?

Musisz przeczytać

Olga Wolińśka
Olga Wolińśka
Dziennikarka z Olsztyna specjalizująca się w relacjonowaniu wydarzeń z regionu warmińsko-mazurskiego. Posiada bogate doświadczenie w pracy dla lokalnych i ogólnopolskich mediów. Dziennikarska pasja i zaangażowanie pozwalają jej na rzetelne i obiektywne relacjonowanie wydarzeń z Olsztyna i okolic.

Studium kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Giżycko, które obecnie jest uchwalane, proponuje przeznaczenie ok. 270 ha rolnych gruntów położonych w pobliżu Królewskiego Rogu i Pierkunowa pod zabudowę.

Tereny te, położone na wschodnim brzegu jeziora Kisajno i południowo-wschodnim brzegu jeziora Dargin, są częścią Obszaru Natura 2000, Obszaru Chronionego Krajobrazu oraz Korytarza Ekologicznego Puszcza Borecka-Warmia. W ich pobliżu znajduje się także Rezerwat Perkuny, który jest ważnym miejscem migracji oraz schronienia dla wielu gatunków zwierząt.

Róg Pierkunowski w Gminie Giżycko /Google Mapa

Tereny te są również cenione za swoje walory krajobrazowe i przyrodnicze, które są ważne dla mieszkańców, turystów oraz miłośników przyrody. Jednak proponowana zabudowa tych terenów może zniszczyć te walory i spowodować trwałą utratę unikalnych miejsc dla przyrody i krajobrazu.

Co więcej, studium to jest niezgodne ze wskazaniami zawartymi w zarządzeniu dyrektora RDOŚ, które dotyczą strefy ochronnej 500 m. Dziwiące jest to, że RDOŚ zgodziło się na to studium w 2018 roku, ignorując własne zarządzenie.

Robert Lewandowski, znany piłkarz, i Daniel Obajtek, prezes spółki Skarbu Państwa, są wśród nabywców gruntów położonych koło Królewskiego Rogu i Pierkunowa, które Gmina Giżycko chce przeznaczyć pod zabudowę. Tereny te są unikatowe pod względem widokowym i krajobrazowym, znajdują się na Obszarze Natura 2000, Obszarze Chronionego Krajobrazu i Korytarzu Ekologicznym Puszcza Borecka – Warmia.

Słychać o planach zbudowania tam hoteli i osiedli. Warto pamiętać, że tereny te są po kawałku sprzedawane, a wśród nabywców są między innymi gwiazda piłki nożnej, czy kojarzony z obecną władzą i z pierwszych stron gazet prezes wielkiej spółki Skarbu Państwa. Budzi to ogromne wątpliwości co do słuszności inwestycji. Obajtek posiada ok. hektarową działkę nad samym brzegiem jeziora, Robert i Anna Lewandowscy mają grunty o powierzchni ok. 60 ha. Gdyby pozwolono na zabudowę, atrakcyjność tych terenów wzrosłaby jeszcze bardziej.

Kochamy Mazury! Ratujmy je!

W związku z tym, mieszkańcy gminy Giżycko, żeglarze, wędkarze, turyści, miłośnicy przyrody oraz osoby, które chcą, aby ich dzieci i wnuki mogły korzystać z dzikiej, mazurskiej przyrody, zwracają się z apelem o podpisanie petycji, aby sprzeciwić się niszczeniu przyrody i zabudowie brzegów Wielkich Jezior Mazurskich. Poprzez tę petycję, chcą oni zwrócić uwagę radnym i wójtowi gminy Giżycko na ważność ochrony przyrody i krajobrazu tych terenów oraz wyrazić swoje sprzeciw wobec proponowanej zabudowy. Pragną także zwrócić uwagę na to, że zabudowa ta może mieć negatywny wpływ na turystykę w regionie oraz na życie zwierząt, które zależą od tych terenów.

Słychać również o tym, że tereny te są sprzedawane osobom prywatnym, wśród których pojawiają się znane postaci, takie jak piłkarz Robert Lewandowski czy prezes spółki Skarbu Państwa Daniel Obajtek. Słychać plotki o planach budowy hoteli i osiedli, co sugeruje, że tereny te są traktowane jako inwestycja, a nie jako miejsce do ochrony przyrody i krajobrazu.

Mieszkańcy, miłośnicy przyrody i turyści zwracają się z apelem o podpisanie petycji, aby zwrócić uwagę na ważność ochrony tych unikatowych terenów i sprzeciwić się proponowanej zabudowie. Chcą oni zabiegać o to, aby ich dzieci i wnuki mogły cieszyć się dziką, mazurską przyrodą, jakiej jest to miejsce.

Link do petycji: https://secure.avaaz.org/community_petitions/pl/gmina_gizycko_kochamy_mazury_ratujmy_je_2/?zeWfcsb

Więcej artykułów

2 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz
1 rok temu

A czy tak trudno uchwalić przepisy w skrócie sprowadzające się do zasady: państwo sprzedaje ci, powiedzmy 60 ha atrakcyjnego dla ciebie terenu – ty rekultywujesz 60 hektarową działkę, dokonujesz zasadzeń, itp. w innym wskazanym przez państwo miejscu?

Konrad
1 rok temu

Tomaszu tu nie jest mowa o jakimś przypadkowym kawałku terenu, tylko o terenie w unikalnym położeniu i znaczeniu przyrodniczym, którego nie da się odtworzyć.

Ostatnie artykuły