Koniec stycznia będzie oznaczał podjęcie kierunkowej decyzji dotyczącej przebiegu planowanej obwodnicy północnej Olsztyna i obwodnicy Dywit. Wówczas dowiemy się, czy dalsze analizy zostaną przeprowadzone nad korytarzem wschodnim, czy zachodnim.
Etapy analiz
Po wskazaniu korytarza, nastąpi kolejny etap – studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ), podczas którego zostaną przeanalizowane konkretne warianty. Spośród nich, jeden zostanie zarekomendowany do realizacji w wniosku o wydanie decyzji środowiskowej. Na obecnym etapie, drogowcy planują, że obwodnica będzie drogą klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) o przekroju jednojezdniowym. Szczegółowe rozwiązania techniczne zostaną określone na kolejnych etapach analiz: STEŚ, koncepcji programowej, projekcie budowlanym oraz wykonawczym.
Lobbing za zachodnim korytarzem
Okoliczne samorządy, w tym Dywity, lobbują za zachodnim korytarzem obwodnicy północnej, które zostało złożone do GDDKiA i stanowi jeden z elementów dyskusji społecznej na ten temat. Władze Olsztyna, zarówno prezydent, jak i radni, również wystosowali stanowisko w tej sprawie, w którym domagają się ochrony Lasu Miejskiego, apelując do drogowców o to, by droga nie ingerowała w ten przyrodniczo cenny obszar.
Czy decyzja o korytarzu zakończy spór?
Decyzja o wyborze korytarza niekoniecznie musi zakończyć spór dotyczący planowanej obwodnicy Olsztyna i Dywit. Władze Olsztyna oraz okoliczne samorządy lobbują za różnymi korytarzami, a społeczność może mieć swoje własne preferencje co do przebiegu nowej drogi. Kolejnym etapem będzie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ), w trakcie którego zostaną zbadane konkretne warianty trasy. Możliwe, że wybór korytarza nie zaspokoi wszystkich stron i spór w tej sprawie będzie trwał dalej. Ostateczne rozwiązanie zostanie zaprezentowane w projekcie budowlanym oraz wykonawczym, które zostaną opracowane na kolejnych etapach analiz.