22 C
Olsztyn
niedziela, 22 września, 2024

Święto Objawienia Pańskiego w Olsztynie: gdzie i o której wyruszają orszaki?

Musisz przeczytać

Ulicami stolicy Warmii i Mazur przejdzie Orszak Trzech Króli (piątek, 6 stycznia). W tym roku w wydarzeniu weźmie udział po raz pierwszy Mikołaj Kopernik. 

Święto Objawienia Pańskiego ma bardzo długą tradycję, było one bardzo uroczyście obchodzone. Cieszę się, że w to jedno z największych świąt chrześcijańskich będziemy mogli, po czasie pandemicznym powrócić i znowu na ulicach naszych miast, wiosek, miejscowości, wyrazić naszą radość z przyjścia na świat Jezusa Chrystusa – mówił ks. kan. Michał Tunkiewicz.

W tym roku orszaki odbędą się pod hasłem „Niech prowadzi nas gwiazda!”. – To wydarzenie dla wszystkich, którzy chcą przyjść, pobyć ze sobą, pośpiewać wspólnie kolędy. Chcemy odbudować więzi społeczności lokalnej, które po czasie pandemii są nadszarpnięte – dodaje ks. Tunkiewicz

Olsztyński orszak jest tradycyjnie podzielony na 3 pochody, które wyjdą z kościołów św. Jakuba, św. Józefa i Najświętszego Serca Pana Jezusa. Każdy poprzedzony będzie Mszą św. o godz. 11. Po modlitwie orszaki wyruszą ze świątyń i spotkają się na placu Jana Pawła II pod olsztyńskim ratuszem. Tam uformuje się jeden korowód, który przejdzie ulicami miasta do stajenki na placu Xawerego Dunikowskiego.

 Trasy poszczególnych orszaków

* Orszak Azjatycki Melchior (parafia św. Józefa, msza o godz. 11:00). Przejdzie ulicami: Jagiellońską, Wojska Polskiego, Partyzantów, Marii Curie-Skłodowskiej, 11 listopada (11:30-12:10);

* Orszak Europejski Baltazar (parafia św. Jakuba, msza o godz. 11:00). Przejdzie ulicami: Staszica, Pieniężnego (11:55-12:10);

* Orszak Afrykański Kacper (parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, msza o godz. 11:00). Przejdzie ulicami: Kopernika, Mickiewicza, Dąbrowszczaków, Mrongowiusza (11:50-12:10).

Wspólne przejście orszaków

* Plac Jana Pawła II — rozpoczęcie o godz. 12:15, przejście al. Piłsudskiego do pl. X. Dunikowskiego;

* Scena (pl. Dunikowskiego) – wspólne kolędowanie, godz. 13:00 – 14:15.

W Roku Mikołaja Kopernika wydarzenie będzie mieć wyjątkowy charakter. Poza Trzema Królami, wśród postaci uczestniczących w orszaku pojawi się właśnie Mikołaj Kopernik.

– Przy ratuszu wskaże nam gwiazdę, za którą należy podążać – dodaje ks. Tunkiewicz. – Natomiast później m.in. przy stajence złoży swoje najwybitniejsze dzieło.

Święto Trzech Króli należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół (III wiek w Kościele Wschodnim oraz IV wiek w Kościele Zachodnim). Święto zamyka cykl Bożego Narodzenia.

Więcej artykułów

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnie artykuły