14 C
Olsztyn
piątek, 20 września, 2024

„Gmina dobra dla życia” – jak na tle innych samorządów zaprezentował się Olsztyn?

Musisz przeczytać

Serwis Samorządowy PAP opublikował najnowszy ranking samorządowy „Gmina dobra dla życia 2022”. Olsztyn znalazł się wysoko w województwie, ale na odległej pozycji w Polsce.

W Polsce, jako najlepsze miejsce do życia, przoduje gmina Kleszczów (woj. łódzkie), co nie jest zaskoczeniem, gdyż na terenie samorządu znajduje się kopalnia i elektrownia Bełchatów. Wynik sumaryczny gminy to 69,55. Na kolejnych miejscach znalazły się Podkowa Leśna (woj. mazowieckie), Osielsko (woj. kujawsko-pomorskie), Izabelin i Warszawa (woj. mazowieckie).

Najwyżej sklasyfikowanym samorządem z województwa warmińsko-mazurskiego jest gmina Stawiguda, która została sklasyfikowana na 14. miejscu w Polsce z wynikiem sumarycznym 66,26.

Olsztyn (62,34) znajduje się na drugim miejscu w regionie i na 60. w całym kraju. Lokalne podium zamykają Dywity (59,41), które w Polsce znajdują się już na… 208. miejscu. Wysokie miejsce w regionie zajęła jeszcze jedna gmina z powiatu olsztyńskiego – Gietrzwałd.

Na liście TOP 50 najlepszych gmin z regionu na pierwszym miejscu jest Stawiguda z powiatu olsztyńskiego, z którego w pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze dwie gminy t.j. Dywity i Gietrzwałd – stwierdził Piotr Zabuski, dyrektor Wydziału Inwestycji i Rozwoju Lokalnego Starostwa Powiatowego w Olsztynie.

W pierwszej dziesiątce lokalnego rankingu są jeszcze Elbląg, Lubawa, Giżycko, Iława, Mrągowo oraz Nowe Miasto Lubawskie.

W rankingu uwzględniono tylko 50 gmin o najwyższym stopniu rozwoju z każdego z województw.

„Ranking Serwisu Samorządowego PAP „Gmina dobra do życia” pokazuje jakość życia w każdej z 2477 gmin w Polsce. Opracowany został na podstawie 63 wskaźników cząstkowych wybranych przez prof. Przemysława Śleszyńskiego z Polskiej Akademii Nauk. Wśród badanych czynników znalazły się zarówno te bezpośrednio związane z działaniami lokalnego samorządu, jak np. poziom edukacji czy dochody własne budżetów gmin w przeliczeniu na jednego mieszkańca, jak i te, które od samorządu nie zależą, ale na jakość życia mają niebagatelny wpływ, np. przeciętne wynagrodzenie czy usłonecznienie. Wszystkie razem tworzą syntetyczny Wskaźnik Jakości Życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu – im wyższa, tym wyższe miejsce” – możemy przeczytać we wstępie opracowania.

Całość znaleźć można w załącznikach na STRONIE.

Więcej artykułów

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnie artykuły