Radny Jarosław Babalski z PiS pyta ratusz o możliwość powrotu do projektu przejścia podziemnego przy centrum handlowym Aura. – To krok wstecz – odpowiada ratusz.
Co ciekawe pomysł budowy przejścia pod al. Piłsudskiego zrodził się kilkanaście lat temu. Tunel miał poprawić bezpieczeństwo w centrum miasta, w sąsiedztwie dawnej Alfy, a obecnie Aury. Urzędnicy liczyli, że po zakończeniu rozbudowy Alfy w drugiej połowie 2008 roku, gdy kupujący dostaną kolejne tysiące nowych powierzchni handlowych, ruch w tym miejscu jeszcze się zwiększy. Pomysł nie został jednak zrealizowany. Teraz o sprawie przypomniał sobie radny PiS Jarosław Babalski, który w tej sprawie złożył interpelację. – W 2009 roku tuż obok Centrum Handlowego Alfa zamknięto przejście dla pieszych przez Al. Piłsudskiego. Przyczyną podjęcia tej decyzji były m.in. wypadki udziałem pieszych jakie miały miejsce w strefie przedmiotowego przejścia – przypomina w niej radny Babalski i dodaje: – Chciałbym wrócić do tego tematu, gdyż uważam, że obecne rozwiązanie jakie ostatecznie zaproponowano kompletnie się nie sprawdziło. Nie trzeba specjalnie tego uzasadniać. Wystarczy przyjrzeć się jak wygląda niekończący się „potok” pieszych, pojazdów prywatnych oraz komunikacji miejskiej w tej części miasta, aby to potwierdzić. W godzinach szczytu komunikacyjnego ta część miasta jest kompletnie nieprzejezdna.
Radnemu odpowiedziały władze Olsztyna. Nie pozostawiają złudzeń. Ratusz przypomina, że we wspomnianym rejonie zostały rozwiązania mające na celu “w najprostszy możliwy sposób, ułatwić dostęp do publicznego transportu zbiorowego, jak również porządkujące ruch pieszy”. – Wymienię tu chociażby likwidację sygnalizacji świetlnej, wspólne perony tramwajowo-autobusowe czy przejścia dla pieszych po obu stronach peronów. Rozwiązania te pozwoliły w maksymalny sposób ograniczyć bariery w przemieszczaniu się, a samej al. Piłsudskiego w rejonie CH Aura nabrać nowego charakteru, gdzie pieszy jest najważniejszy – odpowiada prezydent Piotr Grzymowicz.
Jego zdaniem, “realizacja wnioskowanego pomysłu budowy przejścia podziemnego byłaby krokiem wstecz, będącym w sprzeczności do założeń przyświecających usprawnieniu ruchu dla pieszych”.