Kontrakty CFD cieszą się dużą popularnością wśród traderów. W porównaniu z tradycyjnym handlem akcjami lub walutami, mają one wiele zalet, które doceniają przede wszystkim początkujący inwestorzy. Doświadczeni gracze cenią również ich specyfikę – przede wszystkim możliwość wypracowania wysokich zysków przy stosunkowo niewielkim kapitale początkowym.
Oczywiście w parze z potencjalnymi, wysokimi zyskami w parze idzie odpowiednio wysokie ryzyko. Ten aspekt charakteru kontraktów CFD jest przyczyną strat często notowanych przez niedoświadczonych, działających w nieprzemyślany sposób inwestorów. Ryzyko związane z handlem CFD można jednak znacząco obniżyć. By to zrobić, należy zdobyć przynajmniej podstawową wiedzę z zakresu tradingu. Tego, jak bezpiecznie inwestować w CFD dowiecie się z naszego poradnika.
Kontrakty CFD. Co to jest i jak na nich zarabiać?
CFD to skrót od contract for difference, czyli kontrakt na różnicę kursową. W ramach tej umowy obie strony (kupujący i sprzedający) zobowiązują się do rozliczenia między sobą kwoty odpowiadającej różnicy ceny aktywa w momencie zawierania i rozwiązania. CFD są instrumentem pochodnym i mogą być oparte o różne instrumenty bazowe. Najczęściej są to instrumenty rynku kasowego:
- akcje spółek giełdowych;
- pary walutowe;
- pary kryptowalutowe;
- ceny surowców (np. stali, złota, ropy naftowej, gazu ziemnego, kukurydzy, rzepaku lub pszenicy).
Poza tym CFD zawierane są w oparciu o inne instrumenty pochodne. Pod tym względem największe znaczenie mają surowce oraz kontrakty terminowe na indeksy giełdowe.
Inwestowanie w kontrakty CFD – wady i zalety
Jak wspomnieliśmy na początku artykułu, handel kontraktami CFD ma zarówno zalety, jak i wady. Jeśli chodzi o te pierwsze, z punktu widzenia początkującego tradera największe znaczenie mają:
- możliwość użycia dźwigni finansowej: brokerzy z UE mogą zaproponować dźwignię wynoszącą nawet 1:100. Oznacza to, że trader ma możliwość handlu aktywami o wartości 100-krotnie wyższej niż zainwestowany kapitał;
- łatwość inwestowania: mechanizm handlu CFD jest dość prosty do zrozumienia, przez co kontrakty tego typu stanowią idealny instrument dla początkujących traderów. Wiedzę jeszcze łatwiej jest przyswoić dzięki materiałom i wsparciu udostępnianych przez dobrych brokerów. Tę opcję oferuje np. Saxo Bank – więcej informacji można znaleźć na jego stronie;
- niski depozyt zabezpieczający: w porównaniu do kontraktów futures, CFD wymagają znacznie niższego zabezpieczenia. W przypadku kontraktu E-mini (ES), konieczne jest wniesienie depozytu zabezpieczającego w wysokości 8 tysięcy dolarów. Dla CFD opartego o indeks SP500, wymagana kwota to tylko 175 dolarów.
Oczywiście handel kontraktami CFD ma również słabsze strony. Najważniejszą z nich okazuje się… wspomniana dźwignia. Może ona zwielokrotnić zyski, ale też pogłębić straty. Dlatego należy korzystać z niej z rozwagą i zawsze mieć pewność, że jesteśmy w stanie spłacić ewentualne zobowiązanie. Warto też pamiętać, że CFD objęte są prowizją wyższą niż w przypadku kontraktów futures.