4 C
Olsztyn
poniedziałek, 21 października, 2024

Ukraiński generał patronem placu w Olsztynie

Musisz przeczytać

Patronem placu na os. Mazurskim został Marko Bezruczko, ukraiński generał, który wsławił się walką przeciw bolszewikom. Honory tej zasłużonej personie oddali Rusłan Stefanczuk, przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy oraz Tomasz Grodzki, marszałek Senatu.

Tomasz Grodzki podkreślił, że zarówno naród ukraiński jak i polski mają bardzo trudną historię oraz relacje z Rosją.

Dodał, że generał Bezruczko jest wspólnym bohaterem obu narodów, gdyż powstrzymał pod Zamościem natarcie Konnej Armii Budionnego, co sprawiło, że bolszewicy nie otrzymali ze wschodu posiłków podczas bitwy warszawskiej. To pomogło w rozstrzygnięciu tej wojny na korzyść Polski i Europy.

W czasach, kiedy relacje między Ukrainą i Polską były, można by rzec trudne, pokazał, że nasze wspólne wysiłki i obrona przed zniewoleniem komunistycznym są większe od wzajemnych animozji – przyznał marszałek Grodzki.

Z kolei Rusłan Stefanczuk, przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy, podziękował za zaproszenie na tę uroczystość. Dodał, że Olsztyn jest piątym miastem w Polsce, które upamiętniło gen. Bezruczkę.

Dodał, że w 1920 roku ukraiński generał walczył nie tylko o Polskę, ale też o niezależną Ukrainę.

Minęło sto lat, ale i dziś Ukraina walczy, bije się o przyszłość Ukrainy, ale też Polski i całego cywilizowanego świata – dodał Stefanczuk.

Generał Marko Bezruczko (1893-1944) dowodził 6. Siczową Dywizją Strzelców Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej. W kwietniu 1920 roku weszła w skład 3. Armii Wojska Polskiego.

Dywizja generała bezruczki toczyła ciężkie boje z bolszewikami na wschodzie Polski. Na początku sierpnia broniła Chełma, a pod koniec tego miesiąca chroniła Zamość przed konną armią Siemiona Budionnego.

Odparcie Armii Czerwonej pozwoliło Polakom ściągnąć posiłki na Zamojszczyznę, gdzie doszło do słynnej bitwy pod Komarowem, nazywanej największą bitwą konną XX wieku.

Marko Bezruczko pochowany jest na prawosławnym cmentarzu na Woli (Warszawa). Jest patronem ronda we Wrocławiu, skwerów w Warszawie, Gdańsku i Koszalinie oraz ulic w Kijowie, Równem czy Winnicy.

Uchwałę o nadaniu placowi i rondu na Osiedlu Mazurskim imienia gen. Bezruczki podjęła we wrześniu ubiegłego roku olsztyńska rada miasta, na wniosek miejscowego Związku Ukraińców w Polsce.

Więcej artykułów

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnie artykuły