Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało, że Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej dłuta Xawerego Dunikowskiego może zostać wykreślony z rejestru zabytków już 23 września. Dzięki temu możliwe stanie się przeniesienie monumentu z centrum Olsztyna.
W tekście „Ministerstwo chce wykreślić „szubienice” z rejestru zabytków” informowaliśmy, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wszczęło procedurę wykreślenia pomnika autorstwa Xawerego Dunikowskiego z rejestru zabytków.
– 23 sierpnia Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wszczął z urzędu postępowanie w sprawie uchylenia, decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 19 maja 1993 r., wpisującej do rejestru zabytków województwa olsztyńskiego „Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej” w Olsztynie – stwierdza Centrum Informacyjne Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Debata).
Poznaliśmy więcej szczegółów na ten temat. Urzędnicy zapowiedzieli, że taka procedura powinna potrwać ok. miesiąca, czyli zakończona będzie 23 września.
Reporter Radia Olsztyn otrzymał pismo z ministerstwa, z którego wynika, że uchylenie decyzji o wpisie do rejestru zabytków możliwe jest „m.in. w sytuacji zagrożenia dla ważnego interesu państwa”.
Abstrachując od zasadności tej argumentacji, urzędnicy z ministerstwa wskazują także na jeszcze jedną wątpliwość przy wpisaniu „szubienic” do rejestru zabytków, a mianowicie pomnik Dunikowskiego znajduje się na tej liście jako… obiekt ruchomy. Urzędnicy uważają, że to wada prawna.
Jeżeli Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej zostanie wykreślony z rejestru zabytków, obejmie go ustawa dekomunizacyjna, która narzuci władzom miasta usunięcie monumentu z przestrzeni publicznej. Jeżeli samorząd nie podejmie takiego kroku, decyzja zostanie podjęta przez wojewodę.
Przypomnijmy, że monument powstał w sercu Olsztyna w latach 50. XX wieku. Materiał pochodził z rozebranego mauzoleum Hindenburga w obecnym Olsztynku.
W latach 90. zmieniono nazwę na obecnie używaną (poprzednio był to Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej). „Szubienice” zostały w tym czasie wpisane do rejestru zabytków.
“W latach 90. zmieniono nazwę na obecnie używaną (poprzednio był to Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej). „Szubienice” zostały w tym czasie wpisane do rejestru zabytków.” Pomnik nie zmieniał nazwy to jest podawane kłamstwo , jak to mawiał niegdyś pewien polityk, że jak się co powie 100x to staje się prawdą. Jak ktoś chce to sprawdzić to wystarczy zajrzeć do starych wydań encyklopedii.