15 C
Olsztyn
piątek, 20 września, 2024

Kłopoty z naprawą wieży ratuszowej

Musisz przeczytać

Nie będzie wyboru wykonawcy w niedawno zakończonym przetargu na naprawę zwieńczenia wieży olsztyńskiego ratusza. Postępowanie zostało unieważnione.

Komisja konkursowa, która została powołana do rozstrzygnięcia przetargu, orzekła, że oferent popełnił błąd formalny. Dlatego procedura będzie musiała zostać powtórzona. – Jeśli nie będzie odwołania od tej decyzji, ponowny przetarg powinien zostać ogłoszony na przełomie sierpnia i września – mówi Andrzej Skonieczny z Wydziału Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta Olsztyna.

Do uszkodzenia iglicy wieńczącej wieżę oraz kuli wraz z wiatrową chorągiewką doszło pod koniec lutego. Uszkodzone elementy niebezpiecznie zwisały ok. 60 metrów nad ziemią. Ich demontaż wymagał specjalistycznej interwencji. Uszkodzenie elementów iglicy ratuszowej wieży to jeden ze skutków wichur, które przeszły nad Olsztynem na początku marca. 

Tuż po demontażu zwieńczenia wieży zostało zlecone przygotowanie specjalnego programu naprawczego. Dokument opisuje m.in. co pierwotnie mogło doprowadzić do uszkodzenia iglicy. Specjaliści wskazali, że to przede wszystkim zbytnie uszczelnienie miedzianej kuli od spodu oraz brak odizolowania stalowych elementów od miedzianych, co – w wilgotnym środowisku – miało wpływ na ich korodowanie. Dodatkowo element obrotowy chorągiewki wiatrowej, wykonany pierwotnie w formie łożyska kulkowego, okazał się nietrwały w długotrwałym użytkowaniu w warunkach zewnętrznych.

Przypomnijmy, że po zdemontowaniu iglicy okazało się, że wewnątrz jest kapsuła czasu datowana na 1980 rok. W miedzianej tubie skryty był list datowany na 2 czerwca 1914 roku – czyli jeszcze sprzed zakończenia budowy wieży – podpisany m.in. przez Alberta Heinriciego, mistrza blacharskiego, który podczas budowy ratuszowej wieży odpowiadał za poszycie jej kopuły. Poza tym znalazły się tam bardziej współczesne artefakty – monety z czasu remontu wieży z 1980 roku, blaszka z imionami i nazwiskami inspektora oraz inwestora tamtych prac.

Więcej artykułów

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ostatnie artykuły